Jimmy Page svědčí u soudu při procesu o původnost Stairway to Heaven

Rubrika:  Novinky, publikováno: 16.06.2016

Ve středu probíhal druhý den soudního procesu, na jehož konci by se mělo právoplatně rozhodnout, zda hlavní motiv legendární skladby Led Zeppelin Stairway To Heaven je či není hudebně odvozen z písně Taurus skupiny Spirit. Den byl výjimečný tím, že byl přivolán sám Jimmy Page. Vešel do soudní síně s kytarovým pouzdrem, ale ti co čekali, že zabrnká improvizovanou verzi Stairway, byli zklamáni. Přítomné čekaly nekonečné a napjaté hodiny právnické bitvy.

Líčení začalo svědectvím bývalých členů kapely Spirit (Jay Ferguson a Greg Andes), ve kterém šlo o tom, zda koncert Spirit v Birminghamu v roce 1970 byl navštíven Robertem Plantem, který odtamtud pochází, a zda poté došlo k jeho setkání s kapelou Spirit. Po křížovém výslechu ze strany obhájce Petera Andersona se ukázalo, že Plant nebyl na koncertě, ale pouze na afterparty, a pokud došlo k setkání, trvalo jen asi minutu.

Na podobnost mezi skladbami Taurus a Stairway To Heaven došlo až po dvou hodinách. Tehdy byl předvolán jako svědek Jimmy Page a obžaloba se ho snažila nachytat na tom, do jaké míry tehdy znal diskografii kapely Spirit. Page přiznal pod přísahou, že v kritické době si zakoupil druhé a třetí album, obě z roku 1969. Pak řekl, že v současné době objevil také živou desku a debut z roku 1968, kde se nachází právě skladba Taurus. Mimochodem toto album obsahuje také Fresh-Garbage, jejíž typický riff hráli Zeppelin v nejranějších dobách v rámci medley nazvané As Long As I Have You. Page prohlásil, že tehdy neznal zmiňované první bezejmenné album, a zdůraznil, že není a nebylo v jeho silách znát každé album ze své obrovské sbírky, kterou vyčíslil na plných 4239 vinylů a 5882 CD. „Upřímně řečeno, možná jsem si ho koupil, nebo mi ho někdo dal,“ poznamenal. O samotné písni Taurus prohlásil, že ji slyšel až v době internetu, když se o ní začalo v souvislosti s plagiátorstvím Stairway To Heaven mluvit. První, co ho prý po srovnání obou skladeb napadlo, bylo: Co má sakra tohle co dělat se Stairway?

Značná část líčení se pak týkala koncertu v Denveru v prosinci 1969, kde hráli Led Zeppelin, Spirit a Vanilla Fudge. Podle Page hráli Zeppelin jako první a pak rychle odjeli kvůli následující štaci v Seattlu, tím pádem ani nemohli slyšet vystoupení Spirit. Page navíc uvedl, že si vůbec nebyl vědom toho, že toho večera vystupují před Spirit, ale údajně byl velmi spokojen s tím, že hrají před jeho oblíbenými Vanilla Fudge.

Page také tvrdil, že si nevzpomíná na dobové rozhovory, v nichž se představuje jako velký fanoušek koncertních vystoupení Spirit. Naopak říká, že nikdy naživo Spirit hrát neviděl. Poté, co mu byl puštěn archivní audiozáznam, kde je jasně slyšet jeho věta „Spirit je kapela, která se mi fakt líbí“, reagoval slovy: „Nevzpomínám si, je to tak dávno a taky je to možná překroucený. V těch dobách si ještě všechno lidi čmárali do bloků.“

Inu, pěkně se to zamotává…

Jan Tesař

(Navštíveno 474krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...Loading...

TagySouvisející články