J. R. R. Tolkien & rock

Rubrika:  Novinky, publikováno: 04.01.2017

V těchto dnech si připomínáme 125 let od narození J. R. R. Tolkiena. Jeho literární dílo se nesmazatelně zapsalo do srdce i mysli mnoha čtenářů všech věkových kategorií. Také rocková hudba by mimo jiné bez něj byla ochuzena o spoustu písní, ba dokonce celých alb. Připomeňme si alespoň ty nejkřiklavější příklady.

BLIND GUARDIAN

Německá metalová kapela nahrála v roce 1998 koncepční album Nightfall in Middle-Earth, celé založené na Tolkienově knize Silmarillion. Deska je plná hymnických refrénů a děj posouvá vypravěč spolu s mnoha bombastickými power-metalovými pasážemi.

 

NIGHTWISH

Skladba Elvenpath z debutového alba Angels Fall First obsahuje audio samply z Bakshiho animovaného Pána Prstenů a titulní píseň třetího alba Wishmaster obsahuje odkazy na Elboreth, Lorien a Šedé přístavy.

 

RUSH

Píseň The Necromancer z  alba Caress of Steel má v názvu narážku na Saurona a text zmiňuje jakési „tři pocestné“, dle souvislosti pravděpodobně Sama, Froda a Gluma. Na albu Fly by Night je zase tichá akustická píseň Rivendell, která evokuje odpočinek knižních hrdinů v království Elfů.

 

MEGADETH

This Day We Fight! Tak se jmenuje píseň thrash metalových Megadeth, pojmenovaná podle Aragornova výkřiku před poslední bitvou u bran Mordoru ve třetím díle filmové trilogie Pán Prstenů: Návrat Krále. Ovšem znalci správně namítnou, že v knižní předloze žádný takovýto výkřik není…

 

LED ZEPPELIN

Na čtvrtém „runovém“ albu vycházejí z Tolkiena určitě The Battle Of Evermore (se skvostným hostujícím vokálem Sandy Denny), Misty Mountain Hop a někteří dokonce tvrdí, že i některé části Stairway To Heaven jsou jím ovlivněné. To však není úplně jisté. Pochyb není naopak o Ramble On z druhé desky, kde najdeme v textu Gluma i Mordor.

 

Ovšem kapel, které J. R. R. Tolkien různým způsobem a v různé míře inspiroval, je samozřejmě mnohem více – BLACK SABBATH, PINK FLOYD, GENESIS, PEARLS BEFORE SWINE, ALLMAN BROTHERS BAND, GRATEFUL DEAD. Mnohé skupiny si vzaly z jeho knih přímo své jméno: MARILLION, GORGOROTH, BURZM, CIRITH UNGOL, AMON AMARTH a další.

Nemluvě o celé středověkem ovlivněné folk-rockové scéně v Anglii na přelomu 60. a 70. let – zejména INCREDIBLE STRING BAND, FAIRPORT CONVENTION, STEELEYE SPAN a samozřejmě hvězdní JETHRO TULL.

ek4021

 

Jan Tesař

(Navštíveno 334krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

Tagy



Související články