59. ročník cen Grammy přinesl ocenění i pro českého muzikanta

Rubrika:  Novinky, publikováno: 13.02.2017

Ačkoliv se v souvislosti s letošním vyhlašováním cen Grammy a Českou republikou mluvilo nejvíce o mezzosopranistce Magdaleně Kožené, i přes její neúspěch se mezi ověnčené umělce český muzikant dostal. Je jím Ondřej Pivec, jazzový klávesista, hammondkář a skladatel, který ve Spojených státech pomohl na svět desce Gregoryho Portera nazvané Take Me To The Alley. Ta byla oceněná Grammy za nejlepší jazzové vokální album loňského roku.

S devíti nominacemi byla největší favoritkou vyhlášení zpěvačka Beyoncé. Nakonec získala pouze dvě z nich – za nejlepší urban album a nejlepší video. Oproti tomu Britka Adele proměnila všech pět nominací v triumfy. A to i v těch nejsledovanějších kategoriích, jako album, nahrávka či píseň roku. Nás ale více zajímají rockověji orientované kategorie. Zde posmrtně dominoval David Bowie. Získal zlatý gramofonek za nejlepší alternativní album (navíc cenu za obal si odnesl designér Jonathan Barnbrook) i nejlepší rockový výkon. Za nejlepší rockovou píseň prohlásila akademie desetiminutový titulní singl Blackstar.

Grammy za nejlepší metalový výkon si odnesla skupina Megadeth za píseň Dystopia ze stejnojmenného alba. Nejlepším rockovým albem se stala deska Tell Me I’m Pretty od americké kapely CAGE THE ELEPHANT, která v létě zavítá na hradecký festival Rock for People. Dvakrát zabodoval fenomenální kytarista John Scofield, který si odnesl ocenění za nejlepší jazzové sólo a nejlepší jazzové instrumentální album. Nejlepším soundtrackem se loni podle poroty blýsknul John Williams, a to doprovodem k poslednímu dílu Star Wars: Síla se probouzí. Nejlepším hudebním filmem byl vyhlášen dokument The Beatles: Eight Days a Week – The Touring Years, který natočil Oscarový režisér Ron Howard o čtyřech koncertních letech legendárních Brouků z Liverpoolu. Tři nominace ze sedmi proměnil i hiphopový nováček Chance The Rapper.

Mimo samotné ceny zaujalo dojemné poděkování a zároveň omluva Adele, která se vyznala ze své náklonnosti k hudbě a především poslední desce Beyoncé. Překvapili i TWENTY ONE PILOTS, kteří si pro výhru (popová skupina roku) přišli v trenýrkách, Potíže přišly během společného vystoupení Lady Gaga s METALLIKOU, kdy se Jamesi Hetfieldovi porouchal mikrofon, takže zbytek skladby musely obě hvězdy odzpívat na jeden.

Hned několikrát americká hudební smetánka zaútočila na Donalda Trumpa. Slavnostní ceremoniál zahájil britský moderátor a komik James Corden větou: „Sešli jsme se tu bez ohledu na barvu hlasu, pleti…,“ a připomněl tak antiimigrační politiku nového amerického prezidenta. Zpěvačka Katy Perry měla během svého vystoupení na ruce pásku s nápisem „vydržet“ a za sebe promítala americkou ústavu. Asi nejdrsnější ze všech byl ale rapper Busta Rhymes, který několikrát označil Trumpa za chemickou zbraň Agent Orange.

Pavel Zelinka

(Navštíveno 316krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články