Známá neznámá Bohemia

Rubrika:  Novinky, publikováno: 26.04.2023

Vydavatel Tomáš Padevět připravil 2CD Bohemia: Singly a rozhlasové nahrávky 1976-1978, které sestavil Jaroslav Riedel a do prodeje přichází dnes, tedy 26. dubna. Polovina ze dvou desítek studiových i koncertních profesionálních nahrávek vychází vůbec poprvé.

Bohemia byla tuzemskou superskupinou. U jejího zrodu stáli začátkem roku 1975 zpívající klávesista Lešek Semelka a kytarista Josef Kůstka, kteří odešli z M. efektu, a dva bývalí členové legendárního Flamenga – baskytarista Vladimír „Guma“ Kulhánek a saxofonista i flétnista Jan Kubík. Pátým byl bubeník Pavel Frištenský, talent z amatérské kapely Fousy, známý o něco později i z Mišíkových Etc… (to když za bicí soupravu zasedl jmenovec Trnavský). Bohemia prošla za svou existenci různými změnami v obsazení, největší fluktuace byla na postu kytary, Kůstku vystřídal Andrej Horváth, jehož nahradil dvacetiletý Michal Pavlíček, u něhož šlo o první profesionální angažmá.

Čtrnáct studiových nahrávek obsahuje první cédéčko, kromě singlových nahrávek, které se  už objevily jako bonusy na CD reedici jediného alba Zrnko písku (1977), jde o dříve nevydané rarity – Ticho, Nádraží bylo mým domovem a Ptačí píseň i tři instrumentálky Cestovní hodiny, V záři halogenů a Karneval. Pět mladších „živých“ nahrávek nabízí druhý kompaktní disk s podtitulem Koncerty 1977. Větší (a opět dříve nevydaná) část pochází z dubnového “setu” Bohemie na V. pražských jazzových dnech v Lucerně, pouze záznam instrumentálky Po funuse veselka vznikl při prosincovém vystoupení ve slovenské metropoli a v roce 1979 zařadil Opus tento snímek na 2LP Bratislavské džezové dni 1977, později už nikdy nereedovaném.

Bohemia-2CD

Pavel Víšek, repro Tomáš Padevět

(Navštíveno 391krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články