CHEERS!

Rubrika:  Recenze, publikováno: 19.04.2023
CHEERS!

Titul: Flowers In Rye

Vydavatel: VLASTNÍ NÁKLAD

Total time: 48:30

Žánr: CELTIC PUNK ROCK

Hodnocení alba

Když v roce 2017 plzeňská kapela Cheers! vydala svoje poměrně povedené druhé album Daily Bread, v recenzi na těchto stránkách jsem psal o tom, že k tzv. celtic punku přistupuje trochu jinak než ostatní. Mj. tím, že nepoužívá tolik signifikantní dudy (v projevu skupiny však mají svou důležitou roli jiné akustické nástroje) a její skladby jsou docela silně ovlivněny tradiční irskou (a příbuznou) hudbou. Platí to i na třetí, tentokrát na klasickém vinylovém LP vydané desce.

V mezičase se jen trošku inovovalo obsazení Cheers! a neelektrifikovanou složku jejich soundu dnes vedle akustické kytary, akordeonu a houslí tvoří tenorové banjo (a sem tam i mandolína nebo violoncello). Tyto instrumenty plnohodnotně „soupeří“ – ve skutečnosti se znamenitě a naprosto efektivně doplňují – s elektrickou kytarou, baskytarou a bicími.

A co se naštěstí také nezměnilo, ba naopak ještě posílilo, je skutečnost, že „keltský“ bigbít tohoto souboru je nejen nástrojově barevný, ale také energeticky šťavnatý a melodicky odvázaný v tom nejlepším slova smyslu. Mimořádně chytlavé skladby jako Evergreen, Gear, Sticks & Stones, Shallow Water nebo závěrečná hymnická Glow Lighthouses Glow jsou zkrátka jednoznačné hitovky, které by donutily podupávat si do jejich svůdného rytmu snad i člověka s ochrnutými končetinami. Když na to přijde, Cheers! se nerozpakují rozbalit i hodně ryčný a agresivní nářez (Expenses To Kill, Love & Hate, Lemonade, Trouble), aniž by se při tom vytratil onen vzácný dar sypat líbivé melodie takříkajíc z rukávu. Příslovečnou perličkou pak je předělávka skladby Czechoslovakia z dílny americké celticrockové formace Black 47 (najdete ji na jejím albu Green Suede Shoes z roku 1996).

Flowers In Rye je tuze příjemná, na nic si nehrající a nic neznámého neobjevující deska. A propos, co příště zkusit nějakou skladbu či skladby i v češtině?

3,5/5

Petr Korál

(Navštíveno 163krát, z toho 1krát dnes)
0