Mňága & Žďorp - oslava nedokonalosti

Rubrika:  CZ / Novinky, publikováno: 07.04.2017

Čas utíká jak onen příslovečný jelen, který byl do pozadí střelen. Připadá mi, že to bylo nedávno, když valašská stálice Mňága & Žďorp slavila ve velkém stylu v pražské Lucerně čtvrtstoletí své nikdy nepřerušené existence. Přitom je to už skoro pět let a tuhle zdánlivě nezničitelnou partu na podzim čeká oslava dalšího kulatého výročí. Dostatečný důvod k tomu, abychom v rozhovoru s frontmanem Petrem Fialou aspoň částečně bilancovali a rekapitulovali. Nečiní mu to problém, ale zároveň se nemíní přehnaně ohlížet dozadu a se svými spoluhráči umělecky jen čerpat z minulosti, byť sebeslavnější. Důkazem nad jiné je zbrusu nové album Třínohý pes.

 Vaše novinka obsahuje „pouze“ deset skladeb a je i svou stopáží nejkratším řadovým albem v celé diskografii Mňágy. Tak to mělo být?

Plán byl takový, že prvořadě chceme udělat klasické elpíčko, s šesti písničkami na každé straně. Připravili jsme asi dvacet věcí, postupně některé vyřazovali a do studia šli nakonec s jedenácti písněmi. Jedna z nich mi pak přišla ještě ne zcela dodělaná, tak jsem ji vyhodil a z desky 6+6 se stala deska 5+5. Připadá mi, že je lepší, když je album kratší a vycizelovanější, a že těch výsledných 34 minut je dostačujících. Je zbytečné natáčet nějaké skladby, které nikdy živě hrát nebudeme, protože se nám do koncertního programu, který má maximálně třicet položek, prostě nemohou vejít.

Řekl bych, že Třínohý pes je celkově výrazně rockovější než naprostá většina vašich starších nahrávek, písně Znali se sotva hodinu a Na krku mám závaží pár jsou dokonce v podstatě hard rock. Z čeho to pramení?

Vyplývá to z potřeby těch písniček. Říznější kusy tohoto charakteru jsme z předcházejících desek většinou vyřadili, kdežto tentokrát jsme se cíleně víc přiblížili zvuku, jaký měly už původní demáče, které jsme udělali já nebo kytarista Martin Knor. A myslím si, že to, jak album ve finále zní, ovlivnil i náš nový bubeník Marcel Gabriel, jeho ohromný rockový drajv.

Celý rozhovor Petra Korála se zpěvákem Mňágy Petrem Fialou, recenzi nového alba Třínohý pes a spoustu dalšího zajímavého čtení o muzice najdete v dubnovém čísle magazínu Rock & All!

Redakce, foto: archiv kapely

(Navštíveno 319krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články