Johnny Cash - I See a Darkness: Temné písně v černobílé kresbě

Rubrika:  Novinky, publikováno: 19.12.2016

Aby bylo jasno, I See a Darkness není součástí „cashománie,“ kterou spustil snímek Walk the Line v roce 2005. Oceňovaný německý kreslíř a scenárista Reinhard Kleist měl knihu rozpracovanou už dříve a na dvou stovkách stran paradoxně stíhá odvyprávět více příběhů než James Mangold ve dvouhodinovém oscarovém snímku.

Kromě smrti Cashova bratra, závislosti na amfetaminech a alkoholu, dvěma manželstvím a koncertu ve věznici San Quentin se Kleist věnuje také ne příliš známému osudu mukla-písničkáře Glena Sherleyho. „Někdo, kdo napíše takovou píseň, nemůže bejt špatnej člověk,“ řekl mu Cash poté, co v San Quentin zahrál skladbu Greystone Chapel. Tu Sherley složil právě tam. Mimochodem, Michal Tučný se v tomto gestu zhlédl a v roce 1990 vydal záznam z koncertu ve Valdicích.

Některé příběhy z knihy mohou působit jako přitažené za vlasy. Například když zničený a nabuzený Cash jde zabloudit a zemřít do jeskyně a cestu zpět mu ukáže bratrův duch. Přesto je komiks čistě faktografický a pokud opouští skutečnost, drží se vyprávění Cashe a jeho blízkých.

Černobílá a ostře řezaná kresba je podobně syrová jako písně pana Cashe. Kleist Cashe zachycuje od útlého dětství až po devadesátá léty, kdy kariéru countryového zpěváka resuscitoval „vodvařenej hiphopovej producent“ Rick Rubin. Na konci knihy sledujeme velikány světové hudby, jak nahrávají ikonickou cover verzi skladby Hurt. „Přál bych si, abych ten song napsal já“ říká Cash na sklonku života. Ostrá kresba vystihuje emoce postav, v příběhu i na zdech studia rozpoznáme mnoho slavných fotografií.

Komiksy svádí k rychlému čtení, textů je málo a stránky letí. Když ale člověk začne číst také kresbu, objeví netušený rozměr tohoto unikátního média. A pro tuhle knihu to platí nadvakrát. Kleist převádí Cashovy písně do komiksových oken, jehi písně někdy vypráví pouze obrazem, jindy i slovy. Grafický román doporučujeme číst za poslechu nebo broukání písní, které ze stran komiksu hrají. Až tehdy lze docenit význam této knihy, která dokazuje, že velké příběhy se dají vyprávět i pomocí pár slov a několika obrazů.

Johnny Cash, I See a Darkness: scénář a kresba: Reinhard Kleist, 224 černobílých stran, přeložila Alena Pokorná, vydalo Argo, 2016

Ondřej Horák

(Navštíveno 180krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články