Hudební android Gary Numan dnes slaví své 60. narozeniny

Rubrika:  Novinky, publikováno: 08.03.2018

Gary Numan, průkopník propojení elektroniky, punku a popu, dnes slaví své 60 narozeniny. Velkých úspěchů dosáhl hned prvními alby na přelomu 70. 80. let a hity jako Cars nebo Are Friends Electric? Zaujal na svou dobu nezvyklou androidí stylizací, která nalezla spoustu následovníků mezi svými fanoušky.

Upadající zájem o svou hudbu zlomil v polovině 90. let příklonem k rockově industriální hudbě. Od té doby počty prodaných alb rostou, stejně tak počty fanoušků na jeho koncertech. Vrcholem obrody pak byly úspěchy loňského, 21. řadového alba Savage, se kterým se po více než dvou dekádách vrátil do britské albové Top10. Gary je vzorem desítek muzikantů, včetně Trenta Reznora (Nine Inch Nails), Depeche Mode, Davea Grohla (Nirvana, Foo Fighters), Prodigy, Marilyna Mansona nebo Prodigy. To vše se mu podařilo navzdory teprve nedávno diagnostikovanému Aspergerovu syndromu, kterým od narození trpí. Vedle hudebních úspěchů dosáhl profesních úspěchů i jako letecký instruktor a pilot letadel z doby druhé světlové války. Gary se před pěti roky přestěhoval s manželkou i třemi dcerami s Anglie do Los Angeles, kde má své studio nahrává novou hudbu.

Současně s posledními úspěchy se o jeho hudbu začíná výrazněji po letech zajímat kontinentální Evropa. V loňském roce poprvé hrál na území bývalého Československa, v bratislavském Majestic Music klubu. Kdy konečně splatí dluh i svým českým fanouškům?

Pavel Zelinka

(Navštíveno 102krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články