Dorota Barová se připomíná druhým sólovým albem Dotyk

Rubrika:  Novinky, publikováno: 28.10.2021

V pátek 22. října vyšlo u Animal Music druhé sólové album Dotyk, s nímž přichází zpěvačka a violoncellistka Dorota Barová tři roky po úspěšném debutovém albu Iluzja, které bylo oceněné Andělem za jazzové album roku 2018. Na albu Dotyk přináší kolekci nových autorských písní a textů, které nahrála v triu s kytaristou Miroslavem Chyškou (Illustratosphere, J.A.R., Die El.Eleffant!?) a baskytaristou Milošem Klápštěm (Aneta Langerová, MarZ, Tryptych, Janoušek-Wroblewski Quartet, Beata Hlavenková). Celé album Dorota nazpívala v polštině a kromě vlastních textů obsahuje také zhudebněné verše polského básníka Krzysztofa Kamila Baczyńského a jeden text od polské autorky a novinářky Teresy Drozda. Intimní náladou a rafinovanou jednoduchostí Dotyk volně navazuje na předchozí Iluzju. „Album je o setkáních a momentech, krátkých a zdánlivě nepatrných, které ale v konečném důsledku umí vyvolat bouři a velké změny v životě. Je o hledání smíření nejen se sebou samým. Je nejen o lásce. Píseň je o křehkosti a síle dotyku,” řekla o albu  Dotyk jeho autorka Dorota Barová.

Dorota Barová je vedle úspěšné sólové dráhy známá především z dua Tara Fuki, jazzového Vertiga, projektu Tugriki, za kterým stojí členové slovenských Korben Dallas, a je také stálou členkou kapely Anety Langerové. S lehkostí sobě vlastní proplouvá napříč nejrůznějšími žánry, její tvorba je mnohobarevnou hudební mozaikou nejen díky spolupráci s mnoha různorodými uskupeními, ale především díky jejímu nezaměnitelnému sametovému hlasu, originálnímu autorskému a aranžérskému rukopisu a také bohatým hudebním zkušenostem. O svých spoluhráčích Dorka sama říká: „Miroslav Chyška je skvělý muzikant, kytarista a producent. Umí vnímat hudbu v mnoha rovinách a je mistrem zvuku. Miloš Klápště je vnímán hlavně jako kontrabasista a basista, ale je to taky klavírista a zpěvák. Je to skvělý hudebník s mnoha možnostmi. Pro mne je to velká čest, že s nimi mohu hrát a objevovat hudbu.“

Album nahráli Jan Jakubec a Miroslav Chyška ve studiu Cyberbaobab. Mix a mastering provedl rovněž Miroslav Chyška, který je také producentem alba. Album vyšlo na CD a digitálně formou streamu i downloadu ve formátech MP3 a WAV. Plánováno je také vydání alba na vinylu, o jehož podporu žádá kapela svoje fanoušky prostřednictvím projektu na platformě Donio Plus. Přispěvatelé si mohou vybírat z několika odměn, vybrané prostředky budou použity na výrobu obalu, vinylového masteru a lisování 500 ks nosičů. Křest alba proběhne v sobotu 20. listopadu 2021 během koncertu v pražském klubu Jazz Dock, který začíná od 19 hodin.

ANI 100_Dorota Barova_Dotyk_COVER-1080x1080

red, foto Helena Kadlčíková

(Navštíveno 67krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články