Rubrika:  Novinky, publikováno: 02.11.2021

Klávesistka, zpěvačka a producentka Beata Hlavenková zapracovala své krédo do názvu šestého sólového alba, které vyšlo 29. října na labelu Minority Records: Žijutě živote se vším, co přinášíš i bereš, co v sobě obsahuješ. Album je dostupné na CD, LP i coby downloading ve vysokém rozlišení (WAV 48 kHz/24 bitů). Držitelka dvou Andělů a moravskoslezské kulturní Ceny Jantar se po albu Sně a soundtracku Zátopek plně zaměřila na sólovou tvorbu, psaní textů a zpěv. Nové nahrávky se však hudebním škatulkám (opět) vymykají, Beata Hlavenková vyšla vstříc inteligentnímu popu s elektro beaty a nadžánrovými přesahy, které jsou její tvorbě tak vlastní. Přirozeně vykročila od básní a snění k vlastnímu vyjadřování, byť jí ponor do impresionistického zvuku bude vždy vlastní.

„Už nechci tolik snít, chci říct více vlastních slov a myšlenek. Miluji zpívání a aranžování, mám zalíbení v kontrastech, cítím se v tom všem dobře a sebevědomě. Dávám tomu také množství energie, času a vzdělávání se. Každou píseň na Žijutě jsem opatřila tím, co potřebovala. Někdy to znamenalo rozličný počet hostů. Oproti Sně je Žijutě v tomto ohledu mnohem rozmáchlejší a napěchovanější. Odseděla jsem dlouhé hodiny ve studiu a nahrávala, přehrávala, zkoušela zvuky, aranže, hledala ty správné cesty. Jen díky deadlinu tam nesedím doteď,“ vysvětluje Beata Hlavenková.

Devět českých a dva slovenské texty odrážejí aktuální náladu autorky, důležité životní momenty, vzpomínky, ale také stále se prohlubující lásku ke zpěvu. Právě Okamih spadá do období práce na nerealizovaném projektu OOO, ve kterém začala Hlavenková zpívat, a právě s Lukášem Duchovičem, textařem a sound designerem napsala skladbu Pořád je to tak. Když padá sníh vychází z fráze oblíbeného autora Eckharta Tolleho, Běžím odráží myšlenku knihy Born to run i okrajově upomíná na prožité dny se scénickou hudbou k Ondříčkovu filmu Zátopek. Písní 425 – Dobrý den, noci se vrací do básnířčina rodného amerického města Amherst, kde Hlavenková tři roky pobývala. Zahrada zas vypráví o nedávném lockdownu a vypořádání se s nelehkou situací.

Přímo ve studiu vznikl text Sovám v kooperaci s hlasovou koučkou Pavlou Fendrichovou, písničkářem Thomem Artwayem a zpěvákem Otou Klempířem. V nové aranži představí Hlavenková skladbu Komíhání, kterou napsala na text Václava Kvapila pro letitý projekt Eternal Seekers. Co píseň, to jiný host – kontrabasista Tomáš Liška, houslistka Gabriela Vermelho, kytarista Lukáš Duchovič, basklarinetista Vojta Nýdl, tenorsaxofonista Rich Perry, bubeníci Adam Koller a Tomáš Neuwerth, vokalisté Pavla Fendrichová, Thom Artway, Oto Klempíř a David Stypka „Skladba Píšu ti patřila původně k televiznímu filmu Dukla 61. Napsali jsme ji s Davidem, dlouho pak ležela v šuplíku. Až na songwriting campu v loňském roce David navrhl, abychom ji dopracovali. Už jsme to nestihli, ale použila jsem alespoň jeho demo zpěvy. Jeho génius se neztratil,“ dodává Beata ke spolupráci s davidem Stypkou.

Zásadními partnery jsou na desce i pódiu trumpetista, bubeník Oskar Török, kytarista a koproducent Patrick Karpentski a basista Miloš Peter Klápště, jež zároveň tvoří koncertní Kapelu Snů, každý “obsluhuje” více nástrojů a přispívá svými vokály. Finální mix opatřil slovenský kytarista, muzikant a sound designer Andrej Hruška (mj. Zuzana Mikulcová, Katarína Máliková). O vizuální stránku alba se postarala Zuzana Lednická ze Studia Najbrt společně s fotografickým duem Shotby.us, jmenovitě Lenkou Glisníkovou a Karolínou Matuškovou, jinak také držitelkami ceny Czech Grand Design. První videoklip alba k písni Pořád je to tak natočily herečka a režisérka Petra Nesvačilová a filmařka a fotografka Anežka Horová.

Speciální péče se dostalo vinylové podobě alba, pro kterou mastering připravil Miles Showell v londýnských studiích Abbey Road, který stojí mimo jiné za alby Amy Winehouse, Tori Amos nebo Dua Lipa. Beata Hlavenková s Kapelou Snů pokřtí album Žijutě na koncertě 2. února 2022 v pražském divadle Archa s řadou hostů, mezi kterými nebudou chybět Thom Artway, Oto Klempíř, Adam Koller či Pavla Fendrichová.

Beata_Hlavenkova-Zijute

red, foto Shotby.us/Zdeněk Trinkewitz, repro Minority Records

(Navštíveno 44krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články