ARCHITECTS - současní králové metalcore scény? Asi ano!

Rubrika:  Novinky, publikováno: 01.12.2015

Před pár lety poměrně oblíbená a vyhledávaná formace. Pro zasvěcené metalové fanoušky. Nyní jedno z předních jmen ve svém žánru. ARCHITECTS již nejsou pouze ikonou pro posluchače jedné uzavřené komunity.
Kapela do Česka zavítala již nesčetněkrát. Zahrála si od menších koncertů po tisícové haly a objela největší české festivaly.
Již více než rok se prezentuje poslední deskou Lost Forever // Lost Together a přitom máte stále pocit, jako by toto album vyšlo teprve před týdnem. Zní stále svěže.

architects-feb-2014

Počítání dnů architektů

Architects se zrodili pod původním názvem COUNTING THE DAYS před 11 lety v Brightonu, menším přístavním městě na jihu Británie. Jedinými původními členy v kapele jsou dvojčata Searleovi, bubeník Dan a kytarista Tom. Druhý kytarista Tim Hillier–Brook soubor opustil v roce 2012, basáka Tima Lucase nahradil Alex Dean v roce 2006 a postu zpěváka se v roce 2007 ujal namísto původního frontmana Matta Johnsona charizmatický Sam Carter.
Ten během předchozích let působil jako bubeník v několika místních formacích. Začátkem letošního roku pak soubor doplnil druhý kytarista Adam Christianson – jedná se však spíše o formální záležitost vzhledem k tomu, že Adam s kapelou během posledních pár let odehrál většinu vystoupení.

Věčně na cestách

Během prvních let existence doprovázeli Architects na koncertních šňůrách kolegy jako BRING ME THE HORIZON, SUCIDE SILENCE nebo PARKWAY DRIVE. V roce 2008 podepsali smlouvu s prestižním vydavatelstvím Century Media Records a stali se tak po grindcorové legendě NAPALM DEATH teprve druhým britským interpretem, jenž s tímto labelem uzavřel kontrakt.
Tato spolupráce byla zlomovým okamžikem. Architects mohli konečně plnohodnotně prezentovat svoji hudbu po celém světě. Důkazem, že nešlo o zbytečný krok, byla vydařená deska Hollow Crown, se kterou v roce 2009 nejdříve absolvovali vlastní turné po Británii, poté společně s AUGUST BURNS RED a Parkway Drive vyrazili do Austrálie a následně se stali součástí populárního Never Say Die! Tour.
Polovinu koncertů odehráli jako hlavní kapela.

Foto Joshua Halling ( @joshuahalling )

Foto Joshua Halling

Velký posun dopředu byl znát také u dvou dalších nahrávek, The Here And Now z roku 2011 a o rok mladší Daybreaker, která byla poslední deskou u Century Media Records a konečně se dobře umístila nejenom v britském hudebním žebříčku (zaujala 42. pozici), ale zabodovala také například v Německu nebo Belgii. 2012 byl také rokem, kdy se Architects vydali na rozsáhlé turné po pěti kontinentech. Neslo název Almost World Tour a vznikl během něj skvělý dokument One Hundred Days.

http://www.youtube.com/watch?v=V_kjf2J7Als

Konečně na vrcholu?

I přes to, že deska Daybreaker sklidila poměrně velký úspěch a můžeme na ní nalézt takové skladby jako These Colors Don’t Run nebo Alpha Omega, nebyla ještě úplným vrcholem. Stala se však základem pro skok o další úroveň výše – pro album Lost Forever // Lost Together. Vyšlo v březnu loňského roku u vydavatelství Epitaph a po celém světě se dostalo na přední příčky žebříčků. Přestože se od řady recenzentů nedočkalo přílišné chvály, o to více zapůsobilo na fanoušky. Prostřednictvím této desky si skupina vybudovala zcela novou tvář.
Už to nejsou ti mladíci, co si na hlavním pódiu velkého letního festivalu místo obrovské několikametrové plachty s logem nalepí na závěsnou tyč papír o velikosti A4 s ručně naškrábaným nápisem Architects. Dnes platí za vyspělou kapelu s vážnou image a s profesionální show.

https://youtu.be/S0Q0fcAT36s

Album ale není pouze propracovanější, je i daleko tvrdší a metalovější než předchozí nahrávky.
Svou práci na něm odvedli také dva kvalitní producenti: Henrik Udd, který dříve spolupracoval například s Bring Me The Horizon, ARCH ENEMY, MACHINAE SUPREMACY nebo DARK TRANQUILLITY, a jeho kolega Fredrik Nordström, u kterého v producentské diskografii nalezneme interprety jako IN FLAMES, HAMMERFALL, OPETH nebo SABATON.

Architects v Čechách

V Česku jsou Architects poměrně dobře zavedeným jménem a představili se zde již snad ve všech možných formách. Ať už si vzpomeneme na jejich vystoupení v Abatonu v roce 2009, kam dorazili společně s DESPISED ICON, HORSE THE BAND a dalšími nebo na koncert z prvního dubna 2010. Po boku Underoath málem zbořili Lucernu Music Bar.

http://www.youtube.com/watch?v=0MHTy_dcSKE
Když předskakovali před Rise Against v roce 2011, v pražské Incheba Areně na ně čekal několikatisícový dav. Po menším vystoupení na Nové Chmelnici v roce 2012 se do pražského podzemí vrátili až letos, aby ve vyprodaném klubu Roxy všechny přesvědčili, že Architects jsou současnými králi metalcoru. Zcela vyprodaný koncert překonal všechna jejich předchozí vystoupení.
Nejsou to však pouze fanoušci tohoto žánru. Architects lákají k pódiu též posluchače rocku, mainstreamové hudby, tvrdého metalu, hardcoru, punku a dokonce i alternativy.
Důkazem jsou vystoupení na hlavních pódiích českých festivalů Rock For People, Brutal Assault nebo nedávno Mighty Sounds.

Tashi Erml

(Navštíveno 1 069krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články