MORTAL CABINET

Rubrika:  Recenze, publikováno: 01.12.2015
MORTAL CABINET

Titul: Necrotica

Vydavatel: ZNK PRODUCTIONS

Total time: 51:17

Žánr: industriální rock

Hodnocení alba

I když se František Štorm v rozhovoru v tomto čísle dušuje, že od začátku byl projekt MORTAL CABINET koncipován jako poměrně přímočará záležitost k možné prezentaci na koncertech, k pochopení a komplexnějšímu uchopení dvanáctidílné skládanky jménem Necrotica je třeba více času.

Hudba Mortal Cabinetu totiž neopisuje z žánrových příruček, ale valí se vlastním směrem. Zapomeňme na Řezníkův horrorcore, jeho rapy jsou pouze kořením písniček, libujících si v temně elektronických konstrukcích, obalených metalovými kily. Tu a tam problesknou v mezihrách Štormovy neoklasické spády (nebo obliba LAIBACH?), programovaná rytmika se drží poměrně zkrátka.

 

Projekt je protagonisty opakovaně propagován jako výpověď, která by měla nakopat domácí scéně prdel. V textech se to opravdu hemží nekorektnostmi všeho druhu, pokaždé ale cítíme za plivancem myšlenkovou konstrukci, kalkul. Atmosféra by se chtěla rozeběhnout prudce do světa, je ale ve výsledku proháněna dokola, jak v urychlovači částic v Řeži. Spontánnost versus srozumitelnost, přímočarost versus prokomponovanost. Právě protiklad surově autentické výpovědi a hodinářského vyvažování každého detailu možná nakonec celé, jinak mimořádně originální výpovědi podráží nohy.

Pavel Zelinka

(Navštíveno 290krát, z toho 1krát dnes)
0