PYRÉ

Rubrika:  Recenze, publikováno: 31.12.2017
PYRÉ

Titul: Pyré

Vydavatel: POLÍ5

Total time: 21:07

Žánr: ALTERNATIVNÍ ROCK

Hodnocení alba

Baskytarista David Fikrle je známý především díky svému dlouhá léta trvajícímu působení ve skupině Garage. Prošel však rovněž formacemi OTK, Joe Carnation Band nebo Los Panchos a především vedl a dodnes vede pohříchu nikdy nedoceněnou kapelu Moštárna, kde zároveň i zpívá a samozřejmě tvoří. Kromě toho ale před časem rozjel další partu Pyré společně s bubeníkem Láďou Korendou (bývalým spoluhráčem z OTK a Moštárny) a kytaristou Kamilem Kommem.

Také na prvním, šest skladeb obsahujícím CD-EP Pyré je, stejně jako na tvorbě Moštárny, lehce cítit, že Fikrle má rád geniální americké trio Primus. Ale spíš jen ve formě jistého „duchovního spříznění“ – nejde o žádné lopotné napodobování a už vůbec ne o trapnou vykrádačku, aby nedošlo k mýlce. Ona hudební blízkost k Primus je zde navíc menší než u Moštárny…

Každopádně Fikrle je znamenitý instrumentalista, který nezřídka povyšuje baskytaru na sólový nástroj, ovšem zároveň zbytečně neexhibuje a se svými spoluhráči vytváří zvláštní symbiózu. Symbiózu, jejímž výsledkem je rytmicky komplikovaná, leč nikoliv nestravitelná muzika. Pánové totiž nezapomínají ani na melodie a pořád jde o písničky, byť nikoliv běžné a už vůbec ne takříkajíc rádiové. Což jen umocňují texty rovněž poněkud náročnějšího, abstraktně poetického ražení.

Petr Korál

(Navštíveno 101krát, z toho 1krát dnes)
0