MRKLM

Rubrika:  Recenze, publikováno: 10.11.2020
MRKLM

Titul: Bez větší šance na úspěch

Vydavatel: VLASTNÍ NÁKLAD

Total time: 29:13

Žánr: ROCK

Hodnocení alba

MRKLM (čti Mirákulum) je genderově smíšená tříčlenná kapela z Klatov, která – podobně jako pražští Sunflower Caravan – hraje v netradičním obsazení klávesy (+ zpěv), baskytara a bicí. Tedy bez kytary. A ono to jde, ne že ne!

„Stylově se pohybujeme někde na pomezí indie a crossoveru, ale víc než styl nás zajímá ,písničkovost‘,“ říkají MRKLM sami o sobě. Používání elektrického piana Rhodes, respektive jeho archaický zvuk, samozřejmě odkazuje spíš než k nějaké moderně k tradičním rockovým formám – k zemitému hard rocku (Tma), někam do sousedství The Doors (Chlápek), k jazz/prog rocku (Černá krabička, Hotel) apod. Ale není to čisté retro, abychom si rozuměli, jelikož mladí muzikanti to prostě cítí trochu jinak než jejich dávní předchůdci.

Na každý pád jde o hudbu kultivovanou, instrumentálně navýsost precizní (MRKLM fakt umějí hrát radost poslouchat), aranžersky až překvapivě vynalézavou vzdor tomu zdánlivě omezenému nástrojovému a zvukovému omezení (při nahrávání ale pohostinsky vypomohli i hned čtyři hráči a hráčky na smyčcové nástroje) – a navrch, ano, výrazně melodickou (v tom spočívá ona zmiňovaná písničkovost). Přitom chytře, nikoliv nějak nepříjemně vtíravě melodickou, nutno upřesnit!

Vkus prokazují i přemýšlivé texty. MRKLM pro mne představují velice milé překvapení. Bez větší šance na úspěch je sice ani ne půlhodinová, přesto výživná lekce gustovního muzikantství. Vůbec si nemyslím, že by tahle kapela byla bez větší šance na úspěch – ale znáte to…

4/5

Petr Korál

(Navštíveno 146krát, z toho 1krát dnes)
0