Lenka Dusilová hostuje na novince brněnského big bandu

Rubrika:  Novinky, publikováno: 10.11.2020

Lence Dusilové sice vyšla minulý týden dlouho očekávaná sólovka Řeka, ale mimo to hostuje i na regulérní jazzové novince Bigbandová elektronika, který vyjde šestnáctičlennému big bandu Cotatcha Orchestra na americkém labelu Parma Recordings už 13. listopadu.

Cotacha Orchestra sdružuje už přes dvě generace nejlepších jazzmanů z České republiky a Slovenska, spojovaných většinou s Katedrou jazzové interpretace na brněnské JAMU. V obsazení ansámblu totiž narazíme jak na její studenty či absolventy, tak vyučující. Těžiště repertoáru tvoří skladby zahraničních autorů formátu Thada Jonese, Charlese Minguse nebo Stana Kentona a svoje zastoupení zde mají i současní domácí bigbandoví skladatelé jako Miroslav Hloucal či Augustin Berenard. Mimo to pro big band komponuje i jeho stálý člen Vincenc Kummer, devětasedmdesátiletý brněnský rodák, který hrával s řadou domácích i zahraničních legend: namátkou s Evou Olmerovou, Jiřím Stivínem, Rudolfem Daškem nebo Janem Hammerem, působil i v orchestru u Karla Gotta a po odchodu do švýcarského exilu v roce 1981 následovala jeho spolupráce s celou galaxií hvězd evropského i amerického jazzového nebe.

Svébytný zvuk big bandu připomíná právě listopadová novinka, kde Lenka Dusilová hostuje ve druhém singlu Billy’s Pilgrimage. Naléhavosti skladby, kterou inspiroval Vonnegutův vědeckofantastický román Jatka č. 5, dodává klavír a barevná zvuková masa dechové sekce právě ve spojení s vokálem Lenky Dusilové. Tuhle pro někoho možná překvapivou spolupráci přibližuje lídr big bandu Jiří Kotača: „Myšlenka na spolupráci vznikla před dvěma lety. Připadalo mi, že by se naše hudební světy mohly hezky protnout. Lenka svým vokálem dodala skladbě nový rozměr a jelikož je lidský hlas pro naše ucho ten nejpřirozenější, myslím že jinak instrumentální skladbu priblížila i posluchačům. Krásně a přirozeně nad hudbou pluje, někdy hraje prim, jindy doplňuje harmonie třinácti dechových nástrojů. Lenčinu hudbu už delší čas sleduji a líbí se mi, používá elektroniku způsobem, jak to mám rád – hlas i pedály, kterými jej upravuje, působí v symbióze.“

pav, foto Michal Michálek

(Navštíveno 29krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články