Natočí SYSTEM OF A DOWN ještě nový materiál? Těžko říct. V kuloárech se o tom špitá již několik let, formace čas od času koncertuje a dokonce i zpěvák Serj Tankian, který se k možnosti nahrávání stavěl odmítavě, očividně pookřál. „Nemůžu samozřejmě říct, zda vznikne album, protože jsme nešli do studia a nenahráli ho. Ale probíhá mezi námi komunikace, přehráváme si písně navzájem, což je dobře. Uvidíme, co se stane. Myslím, že by bylo skvělé stvořit něco nového, v novém směru. Ale musí se to udělat tak, aby všichni v kapele byli spokojeni. Pokud to zvládneme, udělejme to,“ shrnul otázky kolem budoucnosti kapely Tankian. Každopádně ať už pánové s novým materiálem vyrukují nebo ne, důvodem, proč tento článek vznikl, je patnácté výročí vydání desky Toxicity, která se řadí mezi nejoceňovanější nahrávky 21. století. V několika bodech shrnujeme proč.
Kritika společnosti a politiky
Američané arménského původu dokázali už na eponymním debutu (1998) přímočaře ventilovat své názory. Proto nepřekvapilo, že Toxicity kráčelo v podobných šlépějích. Týden po vydání nahrávky navíc došlo k teroristickým útokům na budovy Světového obchodního centra; v tu dobu se novinka ohřívala na žebříčku nejprodávanějších desek v USA. Z vyzrálého materiálu s jasným názorem se tak stal ještě výbušnější artikl (za šest týdnů se deska stala platinovou), mnohdy se nahrávce přezdívalo „soundtrack 11. září“. Kontroverzní punc jí ještě přišpendlila esej Understanding Oil zpěváka Serje Tankiana, kterou vyvěsil na webu dva dny po útocích a vydavatelství ji urgentně stáhlo. „Teror není spontánní lidská akce bez víry. Lidé jen tak neunesou letadlo a nespáchají harikari bez nějakého vážného důvodu k akci,“ napsal tehdy mimo jiné Tankian. Celou esej si můžete v češtině přečíst ZDE.
Duo Tankian/Malakian
Instrumentální nápady z hlavy kytaristy Darona Malakiana, úderné texty z pera Serje Tankiana. Takto striktně si role rozdělili zhruba v polovině skladeb. Ale ať za jednotlivými složkami stál jeden z nich, nebo své nápady rozvíjeli společně, vždy dokázali dát dohromady fungující song. Samozřejmě to taková idylka ve studiu nebyla, asi nejznámější historka z natáčení popisuje hádku Malakiana a bubeníka Johna Dolmayna, během které jako zbraně sloužila kytara a stojan na mikrofon. Oba muzikanti následně skončili na šití v nemocnici. „To je jeden z nejpamátnějších dní v historii naší kapely,“ usmíval se po letech Malakian. Zásadní šrámy na duši si dvojice neodnesla, ostatně později spolu dali dohromady formaci Scars On Broadway. Naopak v období vzniku nahrávek Mezmerize a Hypnotize (obě 2005) došlo zřejmě k zásadnějšímu rozkolu, a to mezi Tankianem a Malakianem. Podstatně větší část skladeb dvojalba kytarista napsal a otextoval sám a podstatně víc i zpíval. Tankian se záhy rozhodl vydat na sólovou dráhu. Začátek tvůrčího konce System Of A Down? Patrně ano… Tedy pokud nejčerstvější snímky ze zkušebny, které před pár dny publikoval na Facebooku basák Shavo Odadjian s poznámkou „Let’s do this“, nenaznačují něco jiného.
Gejzír hudebních nápadů
Škatulkovat System Of A Down je nadlidský úkol, formace čerpá od rocku přes metal a punk až po arménskou lidovku, a právě jim naprosto prvotřídně šlapající žánrový mix vynesl (nejen) s deskou Toxicity pověst jedné z nejzásadnějších hudebních formací 21 století. Ne nadarmo je Malakian považován za zcela mimořádně talentovaného hudebníka a skladatele na rockové scéně, ostatně pro Toxicity dal dohromady přes 30 písní! Bohužel (nebo naštěstí?) nedokončené verze a dema z nahrávání desky se dostaly v nevalné kvalitě na internet, mezi fanoušky v roce 2002 kolovaly pod názvem Toxicity II a ti si je i přes zjevně neučesanou formu zamilovali. „Nevadí nám, že si lidé stahují naše skladby z již hotových desek, ale vadí nám, když se šíří nehotové polotovary. Máte také rádi nedopečený koláč, nebo si raději počkáte, až se dodělá?“ čílil se tehdy Malakian. Skupina se později rozhodla „béčka“ z Toxicity dotáhnout do finální podoby a vydala je jako třetí řadovku Steal This Album! Upřímně, kolik desek poskládaných z přebytků dosahuje podobných kvalit? Jasný důkaz, že System Of A Down nejsou kapelou, která se vyšvihla jen na jedné nahrávce.
Milan Říský
Pingback: System Of A Down se po čtyřech letech představí v Praze | Rock&All()