Soud rozhodl o autorství Stairway To Heaven

Rubrika:  Novinky, publikováno: 24.06.2016

V Los Angeles skončil tento týden jeden z nejostřeji sledovaných soudních sporů v dějinách populární hudby. Členové kapely LED ZEPPELIN v něm čelili obvinění, že si do ikonické skladby Stairway To Heaven vypůjčili část instrumentální skladby Taurus skupiny SPIRIT. Podstatou sporu byla otázka, zda mohli členové Led Zeppelin zmíněnou instrumentálku v době psaní svého největšího hitu znát a pokud ano, do jaké míry se obě skladby skutečně podobají.

Aby mohl vynést rozsudek, musel soud nejprve vyslechnout řadu svědků. Kromě zástupců obou stran sporu, mezi kterými nechyběli ani Robert Plant a Jimmy Page, došlo i na svědectví muzikologa a dalších expertů. Po týdenním rozhodování nakonec porota dospěla k názoru, že Led Zeppelin mohli být skladbou Taurus maximálně tak inspirováni, rozhodně se ale nejedná o krádež.

Celý spor začal v roce 2014, kdy Led Zeppelin z krádeže motivu ze skladby Taurus obvinil Michael Skidmore, správce majetku zesnulého kytaristy souboru Spirit Randyho Wolfea. Wolfe se za svého života bránil myšlence na soud s rockovými velikány Led Zeppelin, ačkoli si byl podobnosti skladeb Taurus a Stairway To Heaven vědom. Teprve po jeho smrti v roce 1997 učinil Skidmore řadu kroků, které vyústily až v právě skončený soudní spor.

Martin Zoul

(Navštíveno 280krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články