Romanovská Tichý Hrubý: Nic si neříct a nechat mluvit hudbu

Rubrika:  Novinky, publikováno: 30.09.2020

Trio Romanovská Tichý Hrubý se znovu pustilo do dobrodružství kolektivní improvizace. Druhé společné album renomovaných nadžánrových hudebníků Bylo to právě, které vydává slovenská Hevhetia, inspirovalo i prostředí jednoho z pražských barokních paláců. Jeho křest proběhne 4. října v kostele svatého Vavřince na pražské Malé Straně. Kmotrem bude klavírista Jan Bartoš.

Kouzlo okamžiku, vliv prostředí, momentální rozpoložení, erudice i fantasie hudebníků. Na společnou kompozici v reálném čase, či chcete-li volnou improvizaci, má vliv celá řada faktorů. Nahrávka alba Bylo to právě vznikla v působivém prostřední staroměstského Colloredo-Mansfeldského paláce, který ve své době navštěvovali například Wolfgang Amadeus Mozart nebo Giacomo Casanova. V sále nejen s výbornou akustikou, ale silnými géniem loci. Obojí bylo pro hudebníky velkou inspirací.

Mottem nahrávky se stala pouhá tři slova: Nic si neříct. Vyjadřují totiž velmi přesně podstatu či základní princip společné tvorby Anny Romanovské, Petra Tichého a Michala Hrubého. V prostoru, kde neexistuje notový materiál, dohoda tempa, tóniny či způsobu artikulace, zůstávají tři interpreti se svým vnitřním světem, hudbou a inspirací v naprosté svobodě, která by “přetvořena do slov, popírala sama sebe”.

Každý z hudebníků má rozdílný hudební background. Odlišné kořeny mají i hudební nástroje, na které hrají. Anna Romanovská má klasické hudební vzdělání, silně ji ovlivnila soudobá hudba, v jejímž teritoriu se převážně pohybuje. Japonská třináctistrunná citera koto, na níž Anna hraje, přináší do celkového zvuku orientální nádech. Petr Tichý získal základy studiem jazzového kontrabasu na Konzervatoři Jaroslava Ježka a jazzovém oddělení pražské HAMU, ale svým multižánrovým přístupem k hudbě přiznává i kořeny v lidové hudbě a folku. Michal Hrubý svým punkově folklorním náhledem, rozšířeným nevšedními znalostmi rozličných hudebních epoch a stylů, kongeniálně doplňuje celek o nezbytný prvek nečekaného. Trio na cd spolupracovalo se svým oblíbeným zvukařem Alexem Tominem, který nahrávku i smíchal a masteroval.

Křest CD proběhne v neděli 4. října v kostele svatého Vavřince na Malé Straně. Bude vyvrcholením krátkého turné (aktuálně zbývají ještě koncerty 1. října v Divadle 29 v Pardubicích, 2. října v synagoze v jihočeské Čkyni a 3. října na zámku Dobrohoř u Starého Města pod Landštejnem), na němž trio spojí síly se špičkovým německým bubeníkem Klausem Kugelem, s nímž si padlo do oka na druhém ročníku festivalu Dobršská brána v roce 2018. Klaus Kugel už dříve účinkoval na deskách svých krajanů Thea Jörgensmanna, Michela Pilze či Stefana Heidtmanna, ale ke svým projektům ho zvou i takoví mistři, jako je (dnes už) izraelský Vjačeslav Ganělin, litevský Petras Vyšniauskas nebo americký Steve Swell. Výčet festivalů a koncertů, na nichž za posledních dvacet let vystupoval, by zabral pěkných pár stránek. Klaus Kugel kromě tradiční jazzové soupravy využívá perkuse z různých koutů světa, ale také různá železa či dřeva.

Trio a sál

red, foto Michael Romanovský

(Navštíveno 44krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

Tagy



Související články