Bad Beef Hat aneb Captain Beefheart po česku

Rubrika:  Novinky, publikováno: 28.09.2020

Ediční řada Archiv vydavatelství Black Point music, ve které jsou představovány významné soubory české alternativní, undergroundové a obecně vzato nekomerční hudební scény minulosti, pokračuje opravdovou lahůdkou pro vyznavače zcela nekonformního umění – albem Uzdravením k zešílení pražské skupiny Bad Beef Hat. Obsahuje výběr z autentických koncertních nahrávek pořízených v roce 1990, jež původně uzřely světlo světa „jen“ na kazetě o čtyři roky později. Na CD tedy vycházejí vůbec poprvé!

Bad Beef Hat existovali pouze zhruba dva roky a v letech 1989–1990 odehráli dohromady asi dvacet vystoupení, včetně jednoho výjezdu do Nizozemska. Jejich specifičnost spočívala v tom, že zcela nepokrytě, přesto po svém reflektovali tvorbu amerického avantgardního umělce Don Van Vlieta známého pod pseudonymem Captain Beefheart, což ostatně deklarovali už samotným „hovězím“ názvem. Zámořský „Kapitán Hovězí srdce“ svým nakřáplým, pro leckoho až nepříjemným chrčivým hlasem prezentoval absurdní texty v mimořádně syrovém a neučesaném hudebním balení. V Československu měl nemálo obdivovatelů a jedním z nich byl také zpěvák a trumpetista Zdeněk Hmyzák Novák, tehdy člen dadaistické hudebně-recitační formace Ženy (mihnul se i sestavou Psích vojáků). Právě on byl iniciátorem myšlenky na založení volného uskupení, které by bylo jakousi odpovědí a zároveň holdem hudbě Captaina Beefhearta.

„Beefhearta jsem měl vždycky rád a chtěl jsem ho hrát. Když jsem byl vožralej, zpíval jsem si ho,“ lakonicky s odstupem tří desetiletí vysvětluje svoje pohnutky Hmyzák. Obešel se svým nápadem několik přátel z prostředí zdejší alternativní scény a setkal se s nadšeným souhlasem. „Někteří o Captainu Beefeartovi ani moc nevěděli, vysvětlil jsem jim ten koncept a všichni do toho šli.“

Hmyzák přinesl české texty, podobně fantaskní a absurdní, jaké psal jeho velký oblíbenec; hudbu tvořili především kytaristé Igor Mráz a Josef Pavlovský. „Něco jsem vymyslel i já, ostatní si k tomu dělali svý aranže,“ dodává Hmyzák. V nové kapele s proměnlivým obsazením – celkem se v ní vystřídalo 15 až 20 lidí – působili členové skupin Psí vojáci (občas včetně Filipa Topola), Ženy, OZW, The Plastic People Of The Universe, Terra Ignota, Mushrooms In Our Shoes, MCH Band a dalších, v pozici osobitých speakerů se střídali Radomil Uhlíř (Dvouletá fáma) a Martin Záchod Choura (Ženy).

CD obsahuje jako bonus také nahrávku „momentálního souboru“ Velkomožný pán Benetka a moskevské žáby, který vznikl neplánovaným spojením skupin Psí vojáci a Bad Beef Hat na jednom koncertě.

Zdeněk Hmyzák Novák po zániku Bad Beef Hat působil v kapelách Kvartet Dr. Konopného a Činna, dnes ho můžete najít v seskupení Kolena.

BBH1jpg

BBH2jpg

 

BBH2

Petr Korál

(Navštíveno 209krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články