Letos vyjde životopis Johnnyho Marra

Rubrika:  Novinky, publikováno: 23.04.2016

Poslední dobou se roztrhl pytel s chystanými životopisy hudebních celebrit. Zatímco PRINCE už ten svůj bohužel napsat nestihne, MOBYHO Porcelain: A Memoir spatří světlo světa už příští měsíc. 3. listopadu se pak na pulty knihkupectví (alespoň těch zahraničních) dostane autobiografie někdejšího kytaristy britských THE SMITHS JOHNYYHO MARRA. Kniha ponese název Set The Boy Free, což je podle autora odkaz na leitmotiv jeho života – cestu za svobodou. Tu Marr spatřuje ve své hudební dráze, jejíž popis bude pochopitelně tvořit podstatnou část knihy.

Najzajímavější budou patrně pasáže věnované kapele The Smiths. Marr tvořil její páteř společně s Morrisseym, se kterým pro kapelu psali veškerý repertoár. Postupně však rostla Marrova frustrace ze směřování souboru a koncem 80. let z něj nadobro odešel. Morrissey se ho sice pokusil nahradit jiným hudebníkem, krátce nato se ale jedna z nejvlivnějších kapel britského alternativního rocku rozpadla.

Cesty obou bývalých spoluhráčů se nadále ubíraly dost rozdílnými cestami.  Zatímco si Morrissey vybudoval úspěšnou sólovou kariéru, Marr šel z projektu do projektu – s Bernardem Sumnerem z NEW ORDER založil superskupinu ELECTRONIC, krátce byl členem THE PRETENDERS, THE THE či MODEST MOUSE a živil se též jako nájemný studiový hudebník. Z této pozice se například podílel na vzniku hned několika alb PET SHOP BOYS.

Pokud nepočítáme krátkou epizodu s kapelou THE HEALERS, odhodlal se Marr ke skutečně sólové dráze až poměrně nedávno, kdy mu v rychlém sledu po sobě vyšly alba The Messenger (2013) a Playland (2014). V poslední době je jeho častým spolupracovníkem HANS ZIMMER, se kterým se Marr podílel například na soundtraccích k filmům Počátek (Inception) nebo Amazing Spider-Man 2. Aktuálně je Marr dokonce hostem Zimmerova turné po velkých evropských arénách.

Kniha Set The Boy Free vychází tři roky poté, co svůj životopis nazvaný pouze Autobiography vydal i Marrův spoluhráč z The Smiths Morrissey. Jeho dílo se okamžitě po vydání stalo bestsellerem, kterého se za první týden prodalo téměř 35 tisíc kusů. Když se novináři Marra na Morrisseyho životopis ptali, odpověděl kytarista: “Nevím, jak vy, ale já mám ve frontě spoustu jiných knih,” čímž jen potvrdil existenci dlouhodobě napjatých vztahů mezi oběma hudebníky.

Martin Zoul

(Navštíveno 164krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články