Bruce Springsteen proti diskriminaci transgender lidí

Rubrika:  Novinky, publikováno: 12.04.2016

Jednou z front, na které se v současné době odehrávají nejlítější boje občanských a lidskoprávních aktivistů, je oblast genderu, sexuální identity a orientace. Stranou těchto bojů nezůstávají ani někteří muzikanti. Minulý týden vzbudil značnou pozornost BRUCE SPRINGSTEEN, když jen s několikadenním předstihem zrušil plánovaný koncert v Greensboro v americkém státě Severní Karolína. Důvodem Bossova rozhodnutí je čerstvě přijatý zákon, který ve zmíněném státu diskriminuje transgender lidi. Zakazuje jim totiž používat veřejná WC, která neodpovídají jejich biologickému pohlaví.

Slovem transgender se označují osoby, kteří se cítí být příslušníky opačného pohlaví, než jaké je uvedeno v jejich rodném listě. V praktickém životě narážejí transgender lidé na řadu omezení, které mají nezřídka diskriminační charakter. Známé jsou příklady transgender vězňů, kteří byli umístěni v čistě mužských nebo čistě ženských věznicích, a to pouze na základě svého biologického pohlaví. Takový postup však tyto vězně vystavuje zvýšenému riziku šikany ze strany spoluvězňů v důsledku jejich odlišností.

V prohlášení, kterým Springsteen zrušení vystoupení vysvětlil, se mimo jiné uvádí: „Existují věci, které jsou důležitější než rockový koncert. Jednou z nich je právě boj s předsudky a bigotností. Je potřeba pozvednout hlas a postavit se těm, kteří nás namísto kupředu táhnou zpět do minulosti.“ Jak uvádí server Pitchfork.com, setkalo se Springsteenovo rozhodnutí s rozporuplnými reakcemi. Zatímco ředitel americké lidskoprávní organizace Human Rights Watch Chad Griffin Bossovo gesto ocenil jako výraz solidarity s utlačovanou menšinou, kongresman Mark Walker zastupující v dolní komoře Severní Karolínu Springsteena označil za vyděrače. „Je to jako když se dítě urazí a prohlásí, že si vezme míč a odejde domů,“ řekl Walker doslova.

Martin Zoul

(Navštíveno 269krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...Loading...

TagySouvisející články