Bowieho Ziggy Stardust má 45 let

Rubrika:  Novinky, publikováno: 07.06.2017

6. června 1972 vydal David Bowie své čtvrté studiové album The Rise And Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars. Stvořil tak své alter ego, mimozemského rockového hudebníka Ziggyho Stardusta. Připomeňme si tohle album, které kraluje v žebříčcích nejlepších rockových alb historie, alespoň krátkým shrnutím.

Ziggy se oficiálně zrodil už zkraje roku 1972, konkrétně 10. února, v klubu v Tolworthu. Tady poprvé vystoupil Bowie s krátce střiženými červenými vlasy, makeupem a v křiklavém kostýmku po boku své doprovodné kapely, kterou pojmenoval THE SPIDERS FROM MARS. V té tou dobou figuroval bubeník Woody Woodmansey, kytarista Mick Ronson a basák Trevor Bolder. Odstartovala tady šňůra, která se několik měsíců nezastavila a katapultovala Bowieho mezi světové megahvězdy. Rockový hudebník David Bowie stvořil fiktivního Ziggyho Stardusta a fiktivní Ziggy Stardust na oplátku stvořil Davida Bowieho – hvězdu první velikosti.

Deska, kterou už v měsících před vydáním oznámil singl Starman, se okamžitě stala hitem a komerčně úspěšnou záležitostí. Koncepční album, vyprávějící příběh o posledních pěti letech před vyhynutím života na planetě Zemi, které docházejí přírodní zdroje. Ziggy Stardust zde vystupuje jako hudebník, který lidem přináší poselství z vesmíru. A tak jako rock’n’rollová sláva zničila samotného Ziggyho, výrazně se zapsala i do Bowieho duševního zdraví. Tolik, až nakonec musel útulné místo fiktivního alter ega opustit a Vesmírné pavouky uložit k ledu. To se stalo 3. července 1973 v londýnském Hammersmith Odeonu během posledního koncertu předlouhého turné. Celou show, včetně Ziggyho nečekaného rozloučení, můžete sledovat v koncertním filmu Ziggy Stardust and the Spiders from Mars z téhož roku. „Celá má osobnost byla existencí Ziggyho velmi zasažena, až jsem se začal bát o svou bezpečnost a o své duševní zdraví,“ prohlásil tenkrát zpěvák.

Ziggy Stardust CD

David Bowie byl vždy fascinován vesmírem, proto už na své dřívější desky nahrál písně Space Oddity nebo Life on Mars? Na Ziggym dal ale průchod své fascinaci naplno a stvořil tak vesmírný muzikál, který přenášel lidem z pódia. „Do té doby to bylo celé jinak, lidé na koncertech dostávali to, co viděli před sebou. Chtěl jsem to udělat trochu jinak a přivést na pódium trochu té melodramatičnosti,“ vzpomínal. Díky Ziggymu, výraznému líčení a stylizaci do jiné osoby, vznikl glam rock tak, jak ho dnes známe.

Ale co je na tom albu tak inspirativního, legendárního a vzrušujícího? Z dnešního pohledu se jedná jen o rockovou desku, ale v době vzniku to byla převratná nahrávka, která změnila pohled na populární hudbu a na to, jak taková hudba může být předávána publiku. Teatrálnost, divadlo, kostýmy a celková vizáž hlavních protagonistů byla do té doby velkou neznámou. Milníkem se stalo živé převedení písně Starman v TV pořadu Top of the Pops na BBC. Šokující, překvapivé, nečekané a hlavně nezapomenutelné a inspirativní (není divu, že zrovna na toto televizní vystoupení vzpomíná spousta hudebníků, kterým právě těch pár minut u obrazovek změnilo život).

Hudebně se jedná o rockový progres a mix mezi předchozími dvěma deskami The Man Who Sold The World a Hunky Dory. Samotné nahrávání však trvalo pouhých několik dnů, jak vzpomíná producent Ken Scott: „Hotovo muselo být děsně rychle, protože David se začal nudit. Nedokázal dát písním víc než čtyři nebo pět pokusů, vždycky se pak radši posunul dál. Ale neuvěřitelné je, že 95 procent veškerého materiálu bylo nahráno na první pokus. Byl to úžasný zpěvák.“ 

Ať tak či onak, Ziggy Stardust se stal legendou, na kterou se nezapomíná. I když je to už dlouhých 45 let od vydání celé desky The Rise And Fall of Ziggy Stardist and the Spiders from Mars, pořád je jedenáctka písní považována za to nejlepší, na čem kdy David Bowie pracoval. Ačkoli za svou dlouhou kariéru stvořil ještě další alter ega (Aladdin Sane, Thin White Duke, Nathan Adler), Ziggy Stardust je jen jeden. Ten největší, se svým líčením a bledou pokožkou ten nejvýraznější, hudebně nejpůsobivější a nejikoničtější. A i když žil pouhý rok, v srdcích fanoušků žije dál, tak jako jeho samotný tvůrce. Tímhle studiovým albem si Bowie hned zkraje zajistil nesmrtelnost.

Aleš Lochman

(Navštíveno 329krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články