Rozhovor se Support Lesbiens: Definitivně nová éra

Rubrika:  CZ / Novinky, publikováno: 16.10.2015

Budou to už tři roky, kdy v jedné z nejpopulárnějších českých skupin především v první dekádě nového milénia nastal pomyslný velký třesk.
V SUPPORT LESBIENS zůstal osamocený kytarista Hynek Toman, zatímco všichni jeho bývalí spoluhráči ho ne zrovna v dobrém opustili a promptně vytvořili novou formaci Portless. K zakopání válečné sekery je prozatím zjevně daleko, navíc kompletně překopaní „Supporti“ právě vydali už druhé album.
Novinka nazvaná K.I.D. potvrzuje, že zreformovaná sestava se až na klávesový post (Jan Andr zůstal pouze jako občasný host) stabilizovala. Čiší z ní nejen umělecká forma, ale také odvaha a chuť zkoušet nové věci a „experimentovat“ nejen s mateřským jazykem. 
 

Deska se jmenuje K.I.D. Co ta zkratka znamená?

Radek (Tomášek – bicí): King is dead, tedy Král je mrtev. Má to hned několik významů a asociací. Kromě toho základního, což je Kid neboli Dítě, má název symbolizovat třeba to, že něco skončilo a začíná něco nového. Prostě je tu definitivně nová éra Support Lesbiens.

Support Lesbiens 01

Tvrdý rock versus balady aneb Věrni crossoveru zůstaneme!

Neplatí to sice obecně, ale některé písničky jsou jaksi kytarovější a ještě o něco tvrdší, než jak vyzníval minulý počin Leave A Message +420 602 30 30 35. Byl to záměr, nebo to vyplynulo tak nějak samovolně?

Radek: Záměr to určitě nebyl, ale myslím, že se na tom podepsalo to, že na téhle desce se autorsky mnohem víc podílel Filip (baskytarista – pozn. aut.), kterej z nás všech asi nejvíc poslouchá tvrdou rockovou muziku a baví ho dělat rockové písničky.
My jsme chtěli zůstat rockovou kapelou. Nechtěli jsme inklinovat k úplnému popu nebo funku. Samozřejmě nás baví spousta hudebních stylů, ale rádi bychom zůstali u crossoverového konceptu téhle skupiny. Každej z nás skládá trošku jinak, proto je taky deska tak pestrá.

Filip (Fendrych – baskytara): Nebyl to úplnej záměr, mít tam tvrdý nebo naopak měkčí písně. Už když jsem slyšel první demáče, říkal jsem si, že by to chtělo nějaký svižnější věci. Aby tam byl přirozenej kontrast mezi baladami a rychlejšími skladbami.

Radek: Já mám teď naopak období, kdy skládám téměř „umíráčky“, prostě pomalejší, romantičtější písničky. Zdá se, že jsem momentálně největší popař v kapele. (smích)

Hynek (Toman – kytara): Nicméně já mám balady, pomalý a melodický věci, rád. Prostě se mi Radkovy písničky líbí. Naopak Filip prosazuje rychlejší a tvrdší věci. Trošku to celé přibrousil a myslím, že to tak je správně. Deska je díky tomu „uposlouchatelná“. Člověk si může před vypalovačkami trošku oddechnout a v klidu si celou nahrávku užít.

Czenda (Josef Urbánek – zpěv): Já měl vždycky problém udělat „ploužák“, respektive vysloveně pomalou baladu. A v kapelách, ve kterých jsem zpíval dřív, jsem se jim vyhýbal anebo případné pokusy o ně svým zpěvem záměrně posouval trochu jinam.
Tady jsem si ale řekl, že bych se měl přestat před sebou schovávat a konečně zkusit nějakou baladu uchopit opravdu tak, jak se to má dělat.
Bylo to pro mě opravdové orákulum a výzva, ale mám pocit, že balady na desce K.I.D. z hlediska mne jako zpěváka průser nejsou. Odhalil jsem se v nich sám před sebou natolik, že výsledek by měli zhodnotit spíš ostatní. Já se za ně každopádně nestydím, i když platí, že v tvrdých písničkách si pořád připadám o něco jistější.

Při poslechu hned několika písní jsem měl pocit, jako bych „kdesi v dálce“ slyšel odkaz hudby, které se v 90. letech říkalo grunge. Je to z vaší strany vědomé?

Hynek: Máš na mysli skladby jako Liar nebo Paranoid? Já jsem mimo jiné na grungeových kapelách vyrůstal a někde se to logicky musí projevit. Třeba právě Paranoid je svou podstatou taková „old school“ záležitost, i když samozřejmě nově pojatá. Vždycky jsem chtěl s Lesbama takovouhle písničku udělat a podařilo se to až po 22 letech. Takže za sebe mohu říct ano, cítíš to správně. (smích)

Czenda: Já jsem vyloženě vyrostl na skupinách jako Soundgarden, Faith No More apod. Grunge jsou moje kořeny a například ve zmiňovaném Paranoidu jsem to úmyslně dal najevo. Nechci se srovnávat s Chrisem Cornellem, ale určitá reminiscence na něj tam je. (smích)

Čeština jako tenký led, nebo budoucnost?

Album obsahuje druhé, bonusové CD, na němž je část skladeb nazpívána česky, navíc je tam i speciální písnička Skořicová, kterou s vámi zpívá herečka Iva Pazderková. Co vedlo k tomu, že se Support Lesbiens dosud nejvýrazněji pokusili popasovat i s mateřštinou?

Hynek: Supporti sem tam něco v češtině udělali, i když to nebyla řadová tvorba. Nikdy jsme netvrdili, že češtinu z principu zcela odmítáme. Ke vzniku toho bonusového cédéčka vedla dlouhá anabáze…

Czenda: Ono to začalo vlastně už po desce Leave A Message, kdy za mnou spousta přátel a známých přišla a říkala: Je to dobrý, jen škoda, že to není v češtině… Shodou okolností něco podobného prohlásil třeba i Richard Krajčo, s nímž se kdesi dala do řeči moje sestra. Že prý ho deska Leave A Message oslovila, ale taky dodal: Škoda, že to není v češtině!
Pak vznikla naše společná píseň s Ivou Pazderkovou Skořicová na podporu Českého registru dárců krvetvorných buněk IKEM. Lidi ji docela přijali a to byla další indicie, jestli toho v češtině nezkusit víc.
Dlouho jsme řešili, jak by to na albu přijali posluchači a kritika a jestli nám to spíš neublíží. Pro kapelu jako Support Lesbiens je čeština tenkej led a větší riziko než možnej přínos, tedy hlavně pro mě jako textaře.
Nakonec jsme se rozhodli pro tohle řešení, tedy pro českou alternativu čtyř věcí z alba na bonusovém CD – nebyli jsme tak odvážní, abychom udělali celou řadovou desku v češtině. A teď jsme opravdu v napjatém očekávání, jak to lidi přijmou.

SL_2015_cover_KID

Jak to budete řešit naživo, když teď máte u některých písní k dispozici dvě verze?

Czenda: Uvažujeme o tom, že dáme lidem na koncertech možnost, aby si sami řekli, jestli ten kterej připravenej song chtějí slyšet v češtině, nebo v angličtině. Pro mé spoluhráče se nic nemění. Největší průser to bude pro mě. (smích)
Každopádně kdyby nastalo to, že posluchači budou z češtiny nadšení a spustí se nějaká masová hysterie, jsme připraveni na to jít do studia a natočit poměrně brzy vyloženě českou desku. Ale to jsou zatím velmi předčasné úvahy.

Nekoukat se moc zpátky a jít dopředu

Hynku, bývalý spoluhráč Kryštof Michal tě zažaloval kvůli používání značky Support Lesbiens. Jak je tahle záležitost daleko?

Hynek: Jeden soud už proběhl, to byl civilní proces o vlastnictví známky a ten dopadl v můj prospěch. Teď probíhá další, tentokrát trestní řízení. To je momentálně odročené a právě proto, že ještě není uzavřené, nemohu o tom v tuto chvíli moc mluvit. Ale v říjnu už by snad měl rozsudek padnout.

Přemýšlíte nebo přemýšleli jste někdy, třeba i jen podvědomě, kterak Support Lesbiens jednoznačně odlišit od Portless?

Radek: Myslím, že nová éra Support Lesbiens je sama o sobě natolik odlišná od minulosti a vede úplně jiným hudebním směrem než to, co hrajou PORTLESS, že je zbytečné o tom vůbec uvažovat. Pro mě je Portless kapela, která reprezentuje spíš tu minulost, a to mi moc neříká.

Czenda: Třeba ta čeština by mohla být právě tím definitivním oddělením se od minulosti. Rádi bychom celej ten zbytečnej incident ukončili a věnovali se jen práci a novým písničkám.

A jak se k tomu nastalému vývoji postavili fanoušci, máte o tom třeba díky sociálním sítím aspoň nějaký přehled?

Hynek: Trošku samozřejmě ano. Někteří nás zatratili a zatratili i druhou partu, někteří poslouchají obě party a chodí na nás i na ně. My se tím, že jdeme dopředu a děláme nový věci, který hrajeme i naživo, snažíme přesvědčit i lidi, co Support Lesbiens nikdy neposlouchali. Což se daří, protože nám přibývají fanoušci a na koncertech vidíme, že lidi nové singly znají.

Support Lesbiens 02Moje závěrečná otázka směřuje znovu na Hynka: dokážeš si někdy v budoucnu, bez ohledu na výsledek soudních sporů, představit společný „usmiřovací“ dvojkoncert Support Lesbiens a Portless?

Hynek: Upřímně – v tomto okamžiku určitě ne. Protože to, co se děje, je takříkajíc za roh. Už se to dotklo nejen mě, ale i mojí rodiny a přesáhlo to určitou hranici. S Jardou Helešicem (bývalý kytarista SL, který kapelu opustil také za poněkud neklidných okolností – pozn. aut.) jsem nedávno byl po sedmi letech na kafi, ale tady si to neumím představit.

Petr Korál

 

(Navštíveno 626krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

Tagy



Související články

  • joss

    Je vážně škoda, že sice Petr Korál se Supporty “udělá rozhovor”, ale jinak RADIO BEAT Support Lesbiens ignoruje (?!).