RŮZNÍ INTERPRETI

Rubrika:  Recenze, publikováno: 28.03.2021
RŮZNÍ INTERPRETI

Titul: ZNÁMÉ/NEZNÁMÉ 3

Vydavatel: TOMÁŠ PADEVĚT

Total time: 78:35

Žánr: POP

Hodnocení alba

Série kompaktních disků Známé/Neznámé začala vycházet roku 2019 s cílem připomenout raritní a dosud těžko dostupné nahrávky populárních českých a slovenských interpretů. První dva díly byly věnovány výhradně zpěvačkám, teď došlo na zpěváky. Nahrávky pocházejí z období 1965-1971 a z celkových 28 písní jich třináct dosud nevyšlo na žádném nosiči, dalších dvanáct se teď poprvé objevuje na CD.

Z devíti prezentovaných zpěváků už tři nežijí. Někteří jsou či byli opravdovými hvězdami – Václav Neckář, Pavel Novák, Petr Spálený, Karel Černoch. Některým se kariéra zas tak úplně nevyvedla, což ovšem neznamená, že by měli málo talentu (Petr Němec nebo Jiří Štědroň). V řadě případů jde o interprety, jejichž tvorba byla zatím vydavatelsky málo zpracovaná, takže tím spíše teď bylo z čeho vybírat: Milan Drobný, Karel Hála, Dušan Grúň. Ale i v případě Václava Neckáře, jehož tvorba byla už v devadesátých letech systematicky mapována na CD, se i dnes podařilo najít zajímavé, prakticky neznámé písně.

Na první pohled by se mohlo zdát, že je tady až příliš obskurních nahrávek; ovšem sestavovatel, autor grafického zpracování a průvodního textu a zároveň vydavatel Tomáš Padevět má pro práci s archivy velký cit. To ostatně prokázal již mnohokrát u dalších titulů svého vydavatelství, mezi nimiž ční třeba obsáhlá trojdílná kolekce nahrávek Orchestru Karla Vlacha, zahrnující celkem 42 kompaktních disků. Nebo Omrvinky Hany Hegerové, sestavené z dosud nevydaných nahrávek. Edice Známé/Neznámé samozřejmě není prvořadě určena těm, kdo se s českou populární hudbou šedesátých let teprve seznamují, cílí na poučené publikum. Takoví posluchači pak jistě ocení též pestrost vybraných titulů.

Třeba Pavel Novák je z období 1965-1970 představen třemi písněmi, které vlastně mapují jeho počáteční hudební vývoj – od přerovské bigbítové Synkopy přes popovou spolupráci s Ostravským rozhlasovým orchestrem po vlastní soubor Vox. Také Václav Neckář zpívá s různými sestavami, ať už je to Skupina Bohuslava Ondráčka, kytarový doprovod Zdeňka Rytíře nebo Orchestr Golden Kids (v písni z roku 1969, nepřípadně nazvané Zlý časy odcházej…).

Tomáš Padevět čerpal nejen z archivu Supraphonu, ale pátral také v České televizi (pět skladeb), v Českém rozhlasu (šest skladeb), ve Slovenském rozhlasu (dvě). Ze soukromého archivu pochází docela povedená písnička Dejte mi malej doušek… v energickém podání Petra Němce. I mezi televizními nahrávkami je dost překvapivých objevů: Neckářova Píseň pro mne, Černochova Sedím tu jen tak a vím svý (tedy Sittin’ On The Dock Of The Bay Otise Reddinga). Za zmínku stojí mnoho dalších snímků: Karel Hála ve vtipné písni U tří rezatejch pih, Václav Neckář v koncertní nahrávce Anonym kat, Pavel Novák ve svěží písni Schůzka na výstavě.

4/5

Jaroslav Riedel

(Navštíveno 184krát, z toho 1krát dnes)
0