RŮZNÍ INTERPRETI

Rubrika:  Recenze, publikováno: 06.02.2023
RŮZNÍ INTERPRETI

Titul: Hard Rock Line 1970-1985

Vydavatel: SUPRAPHON

Total time: 153:00

Žánr: ROCK

Hodnocení alba

Osmá kompilace v supraphonské archivní sérii Line je zajímavou retrospektivou. Převážně chronologicky řazený výběr přináší 41 skladeb od čtrnácti interpretů. Takřka žádný z nich se ve své tvorbě vyloženě nezaměřoval na hard rock, jak ho známe od briských velikánů žánru jako Deep Purple, Black Sabbath a Uriah Heep nebo amerických Grand Funk Railroad. Ale každý z nich s ním během své dráhy přišel do kontaktu, at už ve větší či menší míře a často ve specificky českém pojetí.

Blue Effect byl od svých počátků v roce 1968 orientován vyloženě progrockově, ale skladba Where is my Star z jeho albového debutu Meditace, otevírající tuto kolekci, je zde zcela adekvátní. Petr Novák s George + Beatovens je tu trošku překvapivý, ale skladba Zahrada za domem z druhého alba Modlitba za lásku je zajímavým příspěvkem z tohoto trochu nedoceněného Novákova období . Totéž lze říct o třetím tracku prvního CD, písni Jenom láska ví kam z jediného alba Flamenga Kuře v hodinkách. Uriášovská stylizace brněnských Synkop 61 je zastoupena jejich dvěma vydařenými covery Uriah Heep Hrej se mnou fair a Bílý vrány plus dvěma nejtvrdšími vlastními skladbami Xantipa a Formule 1 ze stejnojmenných minialb. A pak už přichází opravdový král českého hard rocku, Jiří Schelinger s kapelou F. R. Čecha. Osobně bych nezařadil oba jeho natočené covery Black Sabbath, protože v jeho bohatém odkazu je skutečně z čeho vybírat… Dal bych přednost třeba skladbám V baloně, Láska na první pohled či Držte se módy. Ale Formule i Siréna sem rozhodně patří. Na řadu přichází český fenomén Katapult, který vychází spíš z jednodušších hardrockových forem typu Status Quo či Sweet. Minimálně Lesní manekýn s jedním z nejlepších Říhových riffů a Vlaky v hlavě s hlavním motivem, vypůjčeným ze skladby Starstruck od Rainbow, jsou však přijatelné. A Tichá pošta ukazuje, Jiří Dědek Šindelář byl mnohem lepším zpěvákem než Olda Říha!

Velmi ostrou rockovou polohu zaujímala v počátku své sólové kariéry Petra Janů, dirigovaná naším kytarovým, skladatelským a aranžérským géniem Otakarem Petřinou. Všechny tři zařazené skladby dokazují jeho bezbřehou invenci a zpěvaččin potenciál. Závěr prvního CD obstarávají tři písně z prvního období Citronu s vynikajícím zpěvákem Vladimírem Kubalou, z nichž zejména lehce najazzlá Pantomima reklam z prvního singlu patří k vrcholům jejich éry pod vedením baskytaristy Petra Michalíka.

Druhé CD otevírá trojka písní Olympicu. Nechod dál i Každý den z koncepčních alb Prázdniny na Zemi a Ulice jsou skutečné hardrockové pecky, novější Mínus a plus bych klidně oželel. Přichází Projektil, který měl blízko k Jiřímu Schelingerovi. Ringo Čechem otextovaný nářez Muž ze Železných hor tak patrně vychází poprvé na CD, slušná je i druhá věc Zrcadla. Jedinečná Jana Uriel Kratochvílová je v povědomí fanoušků zapsána spíš jako zpěvačka nádherných balad, ktré zde také mohly klidně být, ale tři zastoupené písně, zejména český cover Move Over od Janis Joplin, jsou adekvátní. Lešek Semelka po svém druhém a definitivním odchodu z M. Efektu výrazně přitvrdil, jistě i proto, že měl ve svém spolku S.L.S. Schelingerovy fenomenální spoluhráče Stanislava Kubeše a Jana Kavaleho. Ty, krásná ženská a Když dva nejsou a jsou s texty Pavla Vrby patří k vrcholům této hard prog sestavy, novější singlovku Dřív smířlivá s Davidem Kollerem za bicími bych klidně oželel ve prospěch lepších Semelkových skladeb Zánovní lidi nebo Tak mi pomoz. Chybět nesmí ani Věra Špinarová se svým velkým hlasem a kytarovým virtuózem Andonisem Civopulosem, který napsal dvě ze tří zařazených skladeb.

Patří sem i Turbo, zejména jeho singlová skladba Měsíc. Další tři písně talentovaného kytaristy a zpěváka Richarda Kybice už evokují spíš hvězdy pop rocku Bon Jovi nebo Europe. Závěr kompilace patří třem singlovkám pařízkovského Citronu se skvělým zpěvákem Stanislavem Hranickým. Hitovky Revizor a Tvá odvrácená tvář s riffem, přímo odvozeným ze Schelingerovy Formule, byly už jedněmi z prvních českých příspěvků k žánru heavy metal. Sklaba Koncert, která byla na desku oproti živé verzi dost neštastně přetextována a je navíc hodně podivně natočena, tu bohužel zabírá místo jiné zásadní vynikající pecce Když už jsem se narodil.

Celkově vzato, sestavovatel Karel Deniš odvedl poměrně dobrou práci a přivedl na svět kolekci českého tvrdého rocku, jaká zatím v produkci našich vydavatelství nemá obdoby.

4,5/5

Miloš Latislav

(Navštíveno 193krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Tagy