Třecí plochy už brzy nabídne Mňága & Žďorp

Rubrika:  Novinky, publikováno: 05.09.2019

Rocková stálice z Valašského Meziříčí dokončila čtrnácté studiové album Třecí plochy, které vyjde 7. října. Mezi tuctem skladeb převažují původní, což je i případ prvního singlu Kanárci v klecích, ale do sestavy se dostaly i dvě diametrálně odlišné coververze – Sonet, zhudebněná báseň Williama Shakespeara v překladu Jana Vladislava, kterou pořídil Vladimír Veit pro exilové album Zakázaní zpěváci druhé kultury (1978), a skladba Je to nejistý z alba Eskalace dobra (2017), zatím poslední řadovky J.A.R.  Ta celé album trochu překvapivě otevírá. „Roman Holý mi zavolal, jestli bychom neudělali cover některé jejich písničky na tribute album a ozval se samozřejmě dost pozdě,“ vzpomíná frontman Petr Fiala. „My byli uprostřed podzimní šňůry, ale pustili jsme se do toho hned. Dali jsme ji dohromady na zkoušce den před Silvestrem a pak ji během dvanácti hodin natočili v Sonu.“ Tady také v hudební produkci vznikly i ostatní nahrávky, protože v Sonu se skupině po úspěšné spolupráci na předchozím albu Třínohý pes (2017) zjevně zalíbilo.

Některé skladby pocházejí ze starších demáčů, jiné vznikly až letos, ale – jak napovídá už sám název desky – jejich leitmotivem jsou vztahy. „Lásko, lásko je ne úplně vlídná rozchodová písnička, Atakdál je zase trošku skuhrací, ale řekl jsem si, že mám nárok na trochu přiblblé melancholie bez řešení na konci. A první singl Kanárci v klecích je o té vteřině, kdy někoho potkáte a všechno ve vaší osobní galaxii se změní a nedá se s tím vůbec nic dělat. Naštěstí. Láska je prostě nejvíc,“ přibližuje atmosféru alba Petr Fiala, které vyjma obou coverů a finálového Svítáníčka napsal všechny texty.

Naživo Mňága & Žďorp novinku představí během podzimního turné, které zahájí na přelomu října a listopadu šest koncertů na Slovensku. Šnůra má celkem 25 zastávek a skupina Třecí plochy pokřtí hned několikrát v Brně, Ostravě, Olomouci a Praze, kde v Lucerna Music Baru odehraje rovnou dvě vystoupení. Turné bude pokračovat i příští rok na jaře.

treci_plochy_cover

Pavel Víšek

(Navštíveno 225krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články