Slovenská Fermata má novinku Blumental Blues!

Rubrika:  Novinky, publikováno: 04.10.2019

Skupině Fermata, která patří k legendám československého a slovenského rocku, vychází na bratislavském labelu Pavian Records (v ČR distribuuje Indies Scope) dvanácté studiové album Blumental Blues. Na říjnovou novinku jsme si museli počkat čtrnáct let od předchozí řadovky Next, ale vypíchnout je třeba, že na nahrávkách se po čtvrt století interpretačně a také autorsky podílel klávesista Tomáš Berka, který je vedle kytaristy Františka Grigláka v aktuální sestavě druhým zakládajícím členem (v roce 1973 ještě nadlouho) Fermáty. Donedávna posledním albem, na němž Berka participoval, bylo album Ad libitum (1984). Novinka se objevila dnes v digitálních formátech i nabídce vybraných streamovacích služeb, na CD a LP vyjde 11. října, kdy skupina Blumental Blues na koncertě v bratislavském Atelieru Babylon pokřtí: „krstným otcom“ bude další ze zakládajících (a dnes už bývalých) členů Laco Lučenič.

Album, na které autorsky přispěli šesti skladbami Griglák a po dvou Berka i nový klávesista Matej Maxmilián Mikloš, volně navazuje na knížku Blumentálske blues (2010), v níž Tomáš Berka vzpomíná na svoje mládí, dospívání a bouřlivý život v okolí Blumentálského kostela Nanebevzetí Panny Marie a Avionu, kde se scházela bratislavská kulturní bohéma. Jednotlivé skladby jsou reminiscencemi na „neopakovatelné místo a čas“, jejich názvy (například Slečny z Avionu, Raňajky u Steina, Nasávačka, Posledný tanec na Firšnáli nebo Prvá ranná električka) genius loci určitě nezapřou.

O albu začali Fero Griglák a Tomáš Berka poprvé uvažovat na křtu knížky Blumentálske blues před devíti roky. Počáteční nadšení však dlouho přerušovaly Berkovy filmařské aktivity a práce na albu tak začaly až po vzpomínkovém koncertu na Fedora Freša začátkem letošního roku, kde vystoupila právě obnovená Fermata. Nahrávky vznikaly několik měsíců v novém Griglákově studiu Grif v Bratislavě, ke skupinu netlačil čas. Pod aranžmá, mix i produkci alba se podepsal sám Fero Griglák. Na albu Blumental Blues vedle zmíněného tria Griglák-Berka-Mikloš hraje ještě baskytarista Tamás Belicza.

Fermata_LP-cover_web

text Pavel Víšek, foto Vlado Holina

(Navštíveno 283krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články