Romanovská Tichý Hrubý & Blažíková pokřtí nadžánrove album

Rubrika:  Novinky, publikováno: 14.06.2021

Stará hudba v novém hávu? Nová hudba ve starém? Něco úplně jiného? Na tyto otázky odpoví možná trochu nečekané spojení sopranistky Hany Blažíkové a improvizačního tria Romanovská Tichý Hrubý. Kromě volné improvizace přináší i skladby Gaspara Fernandese (1566-1629), Gillese Binchoise (1400-1460) či japonskou tradiční hudbu.

Sopranistka Hana Blažíková absolvovala Pražskou konzervatoř ve třídě profesora Jiřího Kotouče (2002). Vystudovala také hudební vědu a filozofii na Karlově univerzitě v Praze. Ovládá hru na středověkou harfu a basovou kytaru. V současné době se specializuje na interpretaci středověké, renesanční a barokní hudby. Koncertuje s předními světovými soubory specializovanými na starou hudbu, například Collegiem Vocale Gent, Bach Collegiem Japan, pražským Collegiem 1704 a spolupracuje s významným anglickým dirigentem Sirem Johnem Eliotem Gardinerem.

Trio Romanovská Tichý Hrubý se věnuje převážně volné improvizaci. Hudebníci sami i hudební nástroje, které k improvizaci využívají, mají velmi rozdílný hudební background. Anna Romanovská má klasické hudební vzdělání a silný vliv na ni jistě má soudobá hudba, v jejímž teritoriu se převážně pohybuje. Japonská třináctistrunná citera zvaná koto, na níž Anna kromě houslí hraje, přináší do celkového zvuku orientální nádech. Petr Tichý, jehož hudební základy položilo studium jazzového kontrabasu na Konzervatoři Jaroslava Ježka a na jazzovém oddělení pražské HAMU, ve svém multižánrovém přístupu k hudbě přiznává i kořeny v lidovosti, folkloru a folku. Klarinetista Michal Hrubý a jeho punkově folklorní hudební základ, rozšířený o nevšední hudební znalosti napříč staletími i hudebními styly, kongeniálně doplňuje celek o nezbytný prvek nečekaného.

Hanu Blažíkovou a Annu Romanovskou pojí společné hudební kořeny. Obě interpretky získaly základy svého hudebního vzdělání od významného českého skladatele, zpěváka a pedagoga Pavla Jurkoviče na základní škole s rozšířenou výukou hudební výchovy na Praze 7. Jeho sběhlost v Gregoriánském chorálu, schopnost ovládat rozličné hudební nástroje od trumšajtu přes všechny nástroje orffovského instrumentáře až po elektrické klávesy s předvolbou akordických značek, díky níž dostali žáci v brzkém věku základy klasické harmonie, a v neposlední řadě také jeho humanistický přístup k pedagogice samotné, je obě (společně s celou generací hudebníků, kteří prošli Jurkovičovými hodinami) ovlivnil na celý život. Neméně významnou roli měl pro Hanu Blažíkovou a Annu Romanovskou i dětský sbor Radost pod skvělým vedením manželů Součkových. Blažíková byla v roce 1993 garantkou Romanovské pro vstup do koncertního oddělení sboru.

Když trio Romanovská Tichý Hrubý Hanku v roce 2018 oslovilo, odpověděla, že by ráda, má však čas až v roce 2024. Vloni však přišel covid, který situaci výrazně změnil. Nastalý čas muzikanti využili ke společnému koncertu a nahrání CD. To proběhlo v kostele Zvěstování Páně v jihočeské Dobrši. Výsledek můžete slyšet na CD Jsem navždy jedním z nás, které vydává slovenská Hevhetia.

Křest CD proběhne v úterý 29. června v koncertní síni ATRUIM na Žižkově v sestavě rozšířené o bubeníka Klause Kugela, pořádá jej Prague Music Performance. Ve středu 30. června následuje koncert v Pardubicích na nádvoří tamního zámku.

r-t-h-b-plakat-sirka

red

(Navštíveno 68krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

Tagy



Související články