Pět případů srážky populární hudby s konspiračními teoriemi

Rubrika:  Novinky, publikováno: 11.11.2015

Nejpozději filmem Vrtěti psem si široká veřejnost uvědomila, jak velkou mají média moc ovlivňovat vnímání reality. Takzvaná „mediální realita“ pak díky internetu získala mocný urychlovač. Dnes se každý může vyjádřit ke všemu a často nevinný příspěvek na diskusním internetovém fóru může rozpoutat paniku, kterou pak vyvrací renomované mediální agentury.

Do hry pak vstupují konspirační teorie, které vysvětlují historické nebo současné události jako výsledek tajného spiknutí skupiny mocných činitelů. Může se jednat o zatajování styku s mimozemskými civilizacemi, o pozadí útoku na mrakodrapy newyorského World Trade Centre nebo třeba údajné falzifikované smrti Elvise Presleyho.

V souvislosti s rozhovorem s Jazem Colemanem z Killing Joke v novém čísle magazínu Rock & All jsme si dovolili nabídnout několik příkladů umělců hrajících si s konspiračními teoriemi.

  1. Muse

O kritickém postoji Muse směrem k současnému běhu světa se všeobecně ví. Ostatně zpěvák Matt Bellamy se na toto téma poměrně otevřeně rozhovořil v prvním čísle Rock & All. Před necelou dekádou dokonce uvedl, že 11. září bylo zinscenováno americkou vládou, aby mohla začít válka proti teroru. Pravda, toto tvrzení dnes zjemňuje, přesto se odkazy na zákulisní snahy o ovládání světa v jejich hudbě objevují i dnes, viz poslední deska Drones popisující ovládání světa bezpilotními letouny. Dokonce se kvůli konspiračním teoriím sešel před třemi lety s bývalým státním tajemníkem vlády George W. Bushe, generálem Colinem Powellem.

  1. Rage Against The Machine

Velkými skeptiky, co se současného podání reality týče, byli už od začátku svého fungování Rage Against The Machine. A že na svých postojích nemění ani dnes, dokázal jejich basák Tim Commerford, který před měsícem v obsáhlém rozhovoru pro Rolling Stone prohlásil, že Američané si vymysleli Islámský stát, aby si našli na Blízkém východě jednoduchý terč. „Je tam hromada různých frakcí. Ano, všichni nenávidí Ameriku, ale to ještě neznamená, že vytvořili nějaký superstát,“ doslova řekl. „Popravy jsou pak pro video zinscenované. Když se na ně podíváte pozorně, zjistíte, že ti lidé už byli předtím mrtví.“

  1. Apoptygma Berzerk

Zajímavou postavou na hudební scéně je Nor Stephan Groth. Ten tvorbu původně tvrdých elektroniků Apoptygma Berzerk napřímil elekropopovým směrem a textově začal výrazně protežovat témata konspiračních teorií, jejich je velkým zastáncem. Přitom se jedná o praktikujícího katolíka (!). Album Rocket Science je pojmenováno podle slavné dystopické novely George Orwella 1984. Například singl textově i ve své videopodobě pojednává o tom, že slavné přistání na Měsíci v roce 1969 ve skutečnosti nikdy neproběhlo.

  1. Ministry

Svou skepsi vůči americkému politickému systému Al Jourgensen se svými Ministry jasně formuloval již na ikonické desce Psalm 69 v roce 1992. Mnohem větší obžalobu vlády, která se přelila do obhajoby řady konspiračních teorií, formulovala kapela na antibushovské trilogii desek Houses Of The Molé, Rio Grande Blood a The Last Sucker mezi roky 2003 až 2007. Klipovka LiesLiesLies pak textově napadá útok na newyorská „dvojčata“. „Do you still think that jet fuel brought down the World Trade Center?“ ptá se ironicky Jourgensen.

  1. Killing Joke

Jaz Coleman je rozený prorok a rebel v jedné osobě. Prokázal to v rozhovoru pro Rock & All, který si můžete přečíst v aktuálním listopadovém vydání. Tady je kratičká ukázka.

Předpovídal jsi zhroucení ekonomiky v Řecku, což se nakonec vyplnilo. V současné době ale Evropu více trápí imigrantská vlna, která atakuje Evropu. Co bys k tomuto faktu řekl?

Když někdo zaútočí na Libyi, Irák a zažehne konflikt v Sýrii, asi tím chce něco vyvolat. Vlna milionů migrantů je celkem logická reakce na tyto činy. Někomu jde o to, zaplavit Evropu přistěhovalci a oslabit její roli ve světě. Komu, myslíš, na této politice záleží?

Máš na mysli Spojené státy?

Přemýšlíš stejným směrem jako já.

Protože jsme se tohoto tématu dotkli pouze okrajově, určitě se k němu brzy vrátíme. Jaký další příklad reflexe konspiračních teorií jste zachytili vy? A najdeme je i na domácí scéně?

Pavel Zelinka

(Navštíveno 842krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

Tagy



Související články

  • http://www.rockplus.cz Jaromír Merhaut

    Naučil jsem se jedné věci: oddělovat samotnou hudbu od autorů, respektive jejich mimohudebních názorů, charakterů, apod.
     

  • Hermina Pipinič

    Jaz Coleman by měl přestat hulit.