Mimořádná zpráva: ROCK HISTORY 1984 je na pultech!

Rubrika:  Novinky, publikováno: 25.06.2018

V roce 1984 se hudební události na nás jen řítily a prodej singlů ve Spojeném království dosáhl druhé nejvyšší příčky po roce 1978. Hvězdný konglomerát vřel a spěl k velkému gestu solidarity s trpícím lidem vyschlé, kolosální neúrodou zasažené Etiopie. Jeho koncertnímu vyvrcholení v roce 1985 předcházelo setkání více než čtyřiceti předních zpěváků a hudebníků v nahrávce pod hlavičkou Band Aid, kde padaly bariéry mezi rockery a popíkáři. Přeneseně to platilo o celé scéně roku 1984, které ve Spojeném království dominovala skupina Frankie Goes To Hollywood – a teď babo raď, kam ji zařadit? Tvářila se jako „pop“, její tři velké hity přitom představovaly rock jako stehno. I s tím zákazem vysílání na BBC.

Co jiného? Sting se na konci turné k albu Synchronicity rozloučí se skupinou Police a odsoudí ji k mnohaleté nečinnosti. Mick Fleetwood se přesvědčí, že i skupina s enormními prodeji desek může zbankrotovat, až hanba. Marvin Gaye padne mrtev po výstřelech vraha. Svého tatínka, životním posláním kazatele. Skupina Judas Priest to na koncertu v New Yorku schytá dvakrát, od „fanoušků“, kteří ji bombardují rozřezaným polstrováním sedadel, a od vedení Madison Square Garden, které jí vystaví doživotní zákaz vstupu. Bubeník skupiny Def Leppard Rick Allen přijde v autonehodě o ruku, hraje však dál. Ještě větší karambol a tragédii zaviní zpěvák skupiny Mötley Crüe Vince Neil, intoxikovaný řidič Forda Pantery, v jehož troskách nalezne smrt Razzle, drummer finské skupiny Hanoi Rocks. V Terre Haute v Indianě vstupuje do provozu první výrobna kompaktních disků a poctí Bruce Springsteena: jeho album Born In The U.S.A. je prvním cédéčkem na americkém trhu. Iron Maiden vystupují v Polsku a Maďarsku a zanechávají klíčovou dírku v železné oponě.

Co na to my? Ještě že máme Miroslava Baláka a Josefa Kytnara! Společně sepsali a v roce 1998 u Indies Records vydali antologii Československý rock na gramofonových deskách. Dodatečně tak zaplnili informační vakuum z roku 1984, kdy na posty rozehnaného redakčního a autorského okruhu časopisu Melodie nastoupili podivíni (hledal jsem nejslušnější výraz), jejichž „tvůrčí“ styl a odbornost demonstrujeme v rubrice News. Na dalších domácích stránkách Rock History se už můžete spolehnout na archiv a vzpomínky Jardy Riedela.

Jaromír Tůma, editor

(Navštíveno 330krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články