Mezi hudebníky zavládlo rozčarování z brexitu

Rubrika:  Novinky, publikováno: 28.06.2016

Minulý týden odhlasovali občané Velké Británie v referendu vystoupení své země z Evropské unie. Rozhodnutí spustilo lavinu spekulací o tom, jak závažné důsledky bude pro mnohé nečekaný výsledek referenda mít. Stranou veřejné debaty nezůstali ani hudebníci, kteří v drtivé většině vyjádřili nad tzv. brexitem své znepokojení.

Vyhlášení výsledků referenda vešly ve známost v první den festivalu Glastonbury. Řada účinkujících se tak k nejdůležitější události posledních dní vyjádřila přímo z pódia. Byl mezi nimi i frontman BLUR Damon Albarn, podle kterého je brexit důkazem selhání demokracie. Billy Bragg před svým setem apeloval na mladší generaci návštěvníků Glastonbury, aby se zajímali o politiku a nenechávali rozhodnutí o důležitých věcech na ostatních. Rapper NOVELIST pak rovnou vyzval fanoušky, aby skandovali „Fuck David Cameron“.

Mezi hudebníky se najdou i zastánci opakování referenda o vystoupení z EU. K podepsání petice žádající vyvolání druhého referenda své fanoušky v Glastonbury vyzval Jarvis Cocker, který tu odehrál DJský set s baskytaristou PULP Stevem Mackeym. Odkaz na stránky s peticí, pod kterou se už objevilo přes 3,5 milionu podpisů, sdílel na svém twitterovém účtu i frontman RADIOHEAD Thom Yorke. Šance na opakování referenda je ale podle odstupujícího britského premiéra Davida Camerona nulová.

Twitter se stal vůbec častým kanálem pro frustraci hudebníků z výsledků referenda. Mezi těmi, kdo tu od minulého pátku vyjádřili své zklamání z brexitu, jsou např. ELLIE GOULDING, JOHNNY MARR, DISCLOSURE, BASTILLE nebo Matthew Herbert. Hojně sdílená se stala odpověď LILY ALLEN na tweet amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa. Trump si pochvaloval údajně radostnou atmosféru, která zavládla po vyhlášení výsledků referenda ve Skotsku, kam zrovna zavítal. Lily Allen Trumpa nazvala idiotem a upozornila ho, že většina Skotů hlasovala pro setrvání Velké Británie v Evropské unii.

Martin Zoul

(Navštíveno 194krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články