Luboš Pospíšil s 5P připomenou kulatiny debutu Tenhle vítr jsem měl rád

Rubrika:  Novinky, publikováno: 26.09.2023

Matador české hudební scény s hlasem, který si nespletete, prožívá jedno z nejšťastnějších období více než půlstoleté kariéry. Tu po úspěšné předloňské sólovce Poesis Beat akcentují jubilejní reedice kultovního debutu Tenhle vítr jsem měl rád (1983) a tři velkolepě pojaté říjnové koncerty.

Středobodem budiž pondělí 9. října v pražském Lucerna Music Baru, kde protagonista převezme Zlatou desku Supraphonu za zmíněnou poslední řadovku. A dojde také ke křtu jubilejní reedice zpěvákova debutu, který nebyl na LP k sehnání celé ty čtyři dekády. Jako hosté a kmotři se představí frontman Visacího zámku Jan Haubert a legendární houslista Jan Hrubý. Druhý jmenovaný ozdobí též křty 18. října v brněnském Semilasse a 19. října v Adalbertinu v Hradci Králové.

“Hony Haubert nám před dvanácti lety křtil CD Chutnáš po cizím ovoci – stejně jako tehdy dáme společně Známku punku a přidáme asi i Traktor, ať to frčí,” přibližuje kapelník 5P Ondřej Fencl. “Honza Hrubý přizdobí na housle mimo jiné tradiční Špejchar blues, zařadíme i nějakou tu instrumentálku… Nu a především se předvedou 5P v silné sestavě posledních let. Náš frontman je dvaapůlkrát starší než kluci z rytmiky, ale generační bariéry rozmetává síla muzikantského kolektivu – fakt nás to teď baví… Přirozeně, že dojde i na několik ukázek z oné kultovní desky z roku 1983.”

Po turné k zásadnímu albu Soukromá elegie (2014), jenž získalo zlatou desku, a po retrospektivní šňůře Route 66 k supraphonskému 13CD kompletu vstoupil Luboš do Beatové síně slávy… a teď sklízí všechny ty plody a ocenění v sálech od Šumavy po Ostravu, stále častěji vyprodaných. “V předvečer” sedmdesátin si v říjnu 2019 nadělil své první živé album s názvem Ostrava !!! Live. V jeho duchu a hlavně v duchu kulatin se nesly předloňské koncerty včetně dvou vyprodaných pražských Lucerna Music Barů a brněnského Semilassa. “A na ně chceme navázat – Lucerna už je skoro vyprodaná, Brno a Hradec se slibně plní. Samozřejmě se těšíme i na další zastávky letošní šňůry,” dodává Luboš Pospíšil. Kromě písní z debutu se publikum dočká osvědčených songů ze zlaté éry (Jekyll a Hyde, Soukromá cesta do nikam…), ale i novodobých hitů (Vznikla zem, Tak navštiv bar, Poesis Beat…)

Pospíšilův tenor za bicími jistí bubeník Jakub Nývlt (též Sto zvířat, Oskar Petr…), elektrickou kytaru krotí Mirek Linhart (Yo Yo Band, Žáha), klávesy kapelníka Ondřeje Fencla (Schodiště, Vladimís Merta, Marsyas, Hromosvod…) tmelí spodek, rytmiku dotváří baskytarista Jakub Červinka (Etc…, Sto zvířat, Jan Burian…), na perkuse dobarvuje Michal Hnátek (Divadlo Elf, Jan Hrubý a trio…) Unikátem na scéně jsou sehrané pětihlasy jako další poznávací znamení současných 5P, semknutých kolem Pospíšila. Kapela hraje s radostí, byť mnohé písně jsou starší než někteří účinkující. A možná právě proto. Turné střídá turné, ročně odehraje na 80 koncertů. Jako by těch křížků nebylo 73, ale dvakrát méně.

TENHLE VÍTR 2023 LIVE

30.9. Kutná Hora, Svatováclavské slavnosti (5P) * 5.10. Kladno, Dundee Jam (LP v triu s Ondřejem Fenclem a Michalem Hnátkem) * 7.10. Klášterec nad Ohří, KD (5P) * 9.10. PRAHA, LUCERNA BAR, KŘEST LP TENHLE VÍTR (5P + jh. Jan Haubert a Jan Hrubý) * 12.10. Třebíč, Hospoda V. Nezvala 35/53 (LP) * 18.10. BRNO, SEMILASSO (5P + jh. Jan Hrubý j.h.) * 19.10. HRADEC KRÁLOVÉ, Adalbertinum (5P + jh. Jan Hrubý) * 20.10. TRUTNOV, UFFO (5P + Vzpomínka na Marsyas) * 28.10. Úpice, Jestřebí bouda – Last Summer Fest (5P) * 10.11. Mělník, Mydlárna (LP Poesis trio) * 11.11. Teplice, Jazz Club (LP) * 15.11. Pardubice, Doli (LP) * 16.11. Dobrá voda u Pacova (LP) * 22.11. Olomouc, Bounty (5P) * 23.11. Přerov, Teplo (5P) * 24.11. Uherské Hradiště, Mír (5P) * 25.11. Český Těšín, Verdi (LP) * 01.12. Jablonec nad Nisou, Na Rampě (5P) * 13.12. Kutná Hora, Blues Cafe (LP) * 14.12. Milevsko, Galerie (LP trio s Ondřejem Fenclem a Michalem Hnátkem) * 15.12. Děčín, Garage (5P) * 27.12. PRAHA, MALOSTRANSKÁ BESEDA (5P)

red, foto Lucie Kovářová

(Navštíveno 81krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články