Honza Křížek s Bárou Basikovou duet věnovali obětem komunismu

Rubrika:  Novinky, publikováno: 26.06.2020

Honza Křížek, který dříve působil ve skupinách Walk Choc Ice a Blue Effect, se tři roky po eponymním sólovém debutu připomíná novou tvorbou. Po jarním akustickém singlu Vizionář nyní následuje duet Křídla tažných ptáků s Bárou Basikovou, jehož videoklip je načasovaný ke Dni památky obětí komunistického režimu, který si připomeneme v sobotu 27. června, kdy uplyne 70 let od justiční vraždy české právničky a političky, JUDr. Milady Horákové.

„Když jsem v roce 2018 v rámci vzpomínkového Koncertu 68 v Praze na Václavském náměstí hrál sám s kytarou pro 50 tisíc lidí skladbu Bratříčku, zavírej vrátka od Karla Kryla, byl to jeden z nejsilnějších zážitků v mém životě. Tenkrát jsem se rozhodl o tomhle svém pocitu člověka, co se v režimu narodil a zažil tu dobu jako malej kluk, napsat píseň. Pár dní na to vznikla skladba Křídla tažných ptáků,“ popsal impuls ke vzniku singlu Honza Křížek a doplnil: „Časem mě napadlo pozvat ke společnému duetu někoho, kdo by mi pomohl pocit a význam textu ještě víc umocnit. Zavolal jsem Báře a ta okamžitě souhlasila.“

Vzpomínky a události komunistického režimu, který trval více než čtyřicet let, jsou genezí písně. Tahle doba nenávratně změnila život statisícům lidí i jejich rodinám. Režim, který s sebou přinášel strach, zákaz svobodné tvorby a pro spoustu lidí znamenal emigraci, útěk z Československa a také smrt při překračování hranic. Z politických důvodů bylo popraveno 247 mužů a jedna žena. Éra, co v mnohých z nás vyvolává pouze hořkost, smutek a obavy z návratu totality.

„Písnička se dotýká starých ran a křivd, spáchaných na nevinných lidech, a to je pro mně něco co je naprosto neodpustitelné a je to zločin. Bohužel jsme se ale v dnešní morálce a humánnosti neposunuli moc dopředu. Žijeme znovu v době lží, podrazů, podvodů, krádeží, intrik a likvidací. Když mi ji Honza pustil poprvé, věděla jsem, že má sílu a přesah. Nechceme mentorovat a moralizovat. Jen se dotknout toho zlého a negativního, co je všude kolem nás a bohužel také i v nás,“ řekla Bára Basiková.

Videoklip, v němž se prolínají symboly této doby, režíroval Michal Skořepa, který cítí potřebu, aby se o tématu komunismu mluvilo: „Vzniklo to náhle a s krasnýma lidma na bohužel stále aktuální témata. Jsem rád, že má někdo cit a odvahu pro to udělat takovouhle věc. Mluvit o tom, o čem je třeba. Rád jsem se přidal.”

red, foto Jan Nožička

(Navštíveno 109krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články