Včerejším dnem započal dvanáctý ročník francouzského festivalu Hellfest. Již několik let patří tato akce mezi největší a hlavně nejžhavější na dnešní tvrdě rockové scéně. Během tří dnů dorazí něco kolem sto padesáti tisíc návštěvníků, které neláká jen elitní výběr kapel, ale i prostředí, které hrdě podtrhuje název festivalu.
Vizuální efekty festivalu vyniknou nejlépe po setmění, bohužel ale peklo v pravém slova smyslu se ukázalo ještě dříve, než se brány festivalu otevřely návštěvníkům. Děsivá předpověď se naplnila a festival budou po celou dobu pokoušet extrémní horka. Největším problémem, který tisícové davy trápí, je nepochybně prach, a to jak v kempu, tak v areálu. Naštěstí po organizační stránce je zázemí na vysoké úrovni, tudíž návštěvníky chránící se před prachem šátky rozhodně netrápí nedostatek tekutin.
S místními podmínkami, už kvůli svému původu, neměli problém tuniští Myrath. Orientální metal na jednom z dvou hlavních pódií brzy vystřídali holandští Textures, kteří jsou stejně jako následující Animals As Leaders považováni za průkopníky technického metalu.
Dvě hlavní pódia, která simultánně chrlí jednu hvězdu za druhou, doplňují v areálu i čtyři další zastřešené scény. Na své si zde přijdou jak fanoušci black nebo folk metalu, tak milovníci death metalu, pro které je záchytným bodem stage Altar. Nicméně jsou mezi návštěvníky i tací, kteří stráví celý den na scéně Valley, která je určena pro milovníky stoner metalu. Mezi návštěvníky Hellfestu se našli i Češi a Slováci, kteří vyšší cenu vstupenek a lehce zdlouhavou dopravu berou jen jako nezbytnou cestu k cíli.
Hudební svátek v pravém slova smyslu představují i originální kostýmy návštěvníků, kterých začalo v areálu přibývat během vystoupení německých Powerwolf. Pomalovaní power metalisté, kteří do své tvorby mnohdy vtipně vkládají prvky křesťanství, však musí o pozornost bojovat stejně jako všichni ostatní. Zatímco v našich končinách dostávají na festivalech obrovský prostor a nejlepší koncertní časy, tady museli vše narvat do padesáti minut během pozdního odpoledne. Stejný prostor dostala i progresivní kapacita a věčný komik Devin Townsend.
V té době na mnohé doléhalo celodenní parno. Sanitky řešily časté kolapsy, dav byl u hlavního pódia nepřetržitě kropen vodou a ve VIP areálu mnozí naskákali do okrasného bazénu s fontánou.
Největší davy během večerního programu přilákali především hard rockoví dinosauři Deep Purple. Výborné nazvučení hlavních pódií však dost kazila nepříjemná hlasitost čtyř menších. I z toho důvodu se největší počty fanoušků držely u hlavních hvězd. Švédští Sabaton se občas pohybují na hraně kýče, ale bez ohledu na žánrové preference musí každý smeknout nad jejich masivní live show. Následující Rob Zombie opět stavěl na živé prezentaci a přivezl s sebou exkluzivně americkou produkci. První den výborně uzavřeli švédští In Flames, kteří svým melodickým death metalem z lidí vytáhli poslední zbytky energie. Pekelná jízda je však teprve na začátku.
Na tomto odkazu můžete sledovat live streamy z dalších vystoupení:
http://concert.arte.tv/fr/hellfest-2017-livestream
Dan Sywala, foto: Anna Pospíšilová