Mezi prvními, kdo minulý pátek komentoval výsledky referenda o vystoupení Velké Británie z EU, byla organizace BPI. Ta zastupuje britské nahrávací společnosti včetně velké trojky tvořené společnostmi Universal Music, Sony Music a Warner Music. Ředitel BPI Geoff Taylor zveřejnil prohlášení, podle něhož znamená brexit vstup do období nejistoty a nevyloučil ani dopady na obchodní stránku hudebního provozu.
„Rozhodnutí voličů bude znamenat nové priority pro spolupráci BPI s britskou vládou,“ napsal Taylor a pokračoval: „Budeme vládu pochopitelně tlačit k tomu, aby v krátkém čase vyjednala takové obchodní dohody, které britským deskám a koncertujícím umělcům zajistí kontinuitu přístupu na evropský trh.“ Podle webových stránek BPI je každé osmé album prodané kdekoli na světě dílem britských hudebníků.
Server BBC.com uveřejnil o možných dopadech brexitu anketu mezi účastníky festivalu Glastonbury. Řada oslovených hudebníků vyjádřila obavy z toho, co bude vystoupení z EU znamenat pro možnost pohybovat se a pracovat kdekoli v Unii. Našli se ale i tací, kdo – jako například Matt Healy z kapely THE 1975 – věří, že svoboda pohybu z budoucí Evropy jen tak nezmizí. Dánská zpěvačka MØ zase k celé věci zaujala stoický postoj: „Je třeba se smířit s tím, že se věci takhle dějí. Doufám, že to jednou bude jinak.“
Martin Zoul
Pingback: Uplynulý týden v Rock&All | Rock&All()