Benátská: Bonnie Tyler překvapila, Marie Rottrová nadchla

Rubrika:  Live, publikováno: 30.07.2018

Se vší úctou k ostatním vystupujícím se nejedná o nějaký pokus ve stylu amerických feministek o aktivistické upřednostňování žen, když musím prohlásit, že letošní 26. ročník byl především ve znamení dvou starších dam. Zatímco sedmašedesátiletá britská zpěvačka Bonnie Tyler příjemně překvapila a dokázala publikum za doprovodu skvělé kapely potěšit známými hity, o devět let starší Marie Rottrová tisíce přítomných nadchla tak, že musela dvakrát přidávat. Ani fakt, že ve veseckém sportovním areálu v Liberci byl hlavní hvězdou čtvrtečního večírku pro nedočkavé pětapadesátiletý Olympic však neznamená, že Benátská! je určená jen hudebním pamětníkům. Také díky žánrovému rozptylu a dobrému zázemí na akci za tři dny dorazilo přes 40.000 lidí. Ale pojďme pěkně popořádku.

Jasným trumfem úvodu festivalu Benátská! byl Olympic působící na tuzemské bigbítové scéně od roku 1963. Je pravda, že ta část koncertu, kdy se představila stejně jako loni v O2 areně v rozšířené sestavě včetně zakládajících členů Pavla Chrastiny, Františka Ringo Čecha a dalších hostů trochu ubrala na spádu produkce, ale tahle “vzpomínka plíživá” měla svoji logiku.

Úvod Benátské! na dvou scénách nabidl rockové show skupiny Doctor P.P. se spolumajitelem festivalu Petrem Pečeným, který mimo jiné upozornil na svoji novou desku Levák. Příznivce punk-rocku potěšily kapely Lety mimo, Jaksi Taksi a Totální nasazení. Na hlavní scéně program před půlnocí zakončil soubor Jelen, který již patří mezi festivalové jistoty.

Páteční program, který se konal a třech pódiích, poznamenal silný déšť, kvůli kterému musel být zrušen koncert Václava Neckáře. Částečně narušil i produkci punkového Visacího zámku. S úspěchem se poté setkala vystoupení metalového Arakainu, slovenské poprockové skupiny Tublatanka a Divokýho Billa.

Liják naštěstí ustal dlouho před vystoupením Tyler, jejíž charakteristický chraplavý hlas slavil největší úspěchy v 70. a 80. letech. V den výjimečného zatmění Měsíce zazpívala dobře naladěná zpěvačka jeden ze svých největších hitů Total Eclipse of the Heart známý v české verzi v podání Leony Machálkové jako Zatmění. Večer také zazněl hit It’s a Heartache známý tuzemským posluchačům s textem Eduarda Krečmara pod názvem Jen se hádej v podání Karla Gotta.
Páteční noc mimo jiné pokračovala vystoupením německé skupiny Guano Apes a před menší pódium přilákala davy Mňága a Žďorp. Ta své fanoušky nejdříve trochu vyprudila dlouhou zvukovou zkouškou, ale čekání na její set se nakonec vyplatilo.

Program, který v závěrečný den pokračoval na třech pódiích, zahájila kapela This, jejímž členem je sice herec a režisér Vojta Kotek, za pozornost však stojí i její řízný rock. Na hlavním pódiu se dále představil Děda Mládek Illegal Band, Žlutý pes s Ondřejem Hejmou, Miro Žbirka, Aneta Langerová, Xindl X, Marpo & Trouble Gang a další. Scéna nazvaná Rok Republiky stage nabídla mimo jiné písničkáře Pavla Caltu, Pokáče a Voxela. Mladé publikum pak přitáhl Ben Cristovao.
Nabitému závěrečnému dni pak vévodila Marie Rottrová, která se na něm představila poprvé v jeho šestadvacetiletém historii. Oblíbená zpěvačka nabídla své poprockové hity a liberecké publikum ji nechtělo pustit z pódia. Vytleskalo si dva přídavky, ve kterých se dočkalo i písně Lásko, voníš deštěm z repertoáru Black Sabbath. Autor českého textu je Jaromír Nohavica, který se libereckému publiku představil se svými známými písněmi i s novinkami z alba Poruba. Jeho koncert byl jenom dalších z důkazů širokého žánrového rozkročení Benátské!. “Díky usilovné práci jsme festival dostali do dobré kondice. Myslím, že Benátská! má obrovský potenciál, protože značka, která trvá šestadvacet let, je dobrá značka. Na našich třech pódiích je široké spektrum muziky. Někdo říká, že dramaturgie nemá hlavu ani patu, jí říkám, že nabízím lidem to, co bych chtěl na festivalu vidět já,” konstatoval spolumajitel Benátské! Petr Pečený.

Text: Roman Jireš (ČTK), foto: Michal Straka

(Navštíveno 478krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

TagySouvisející články