Hifi umí doma už dlouho ušetřit místo

Rubrika:  Audio & Video, publikováno: 28.07.2018

Věrný zvuk si mnozí spojují výhradně s komponenty, které mají stolní bázi, typicky dvaačtyřicet centimetrů. To však nebývá v malém bytě nebo místnosti, kde posloucháme hudbu, vždycky to „pravé ořechové“. Řada značek dokáže vše nezbytné poskládat do menších šasi, nemluvě o rostoucí oblibě audio systémů typu „vše v jednom“, k nimž většinou potřebujeme už pouze citlivější reproduktorové soustavy.

Nedůvěru v menší komponenty obvykle budí nevalné zkušenosti se zvukem levnějších mikrosystémů, u nichž se musí konstruktéři se svým řešením vejít nejenom do rozměrově stísněných „věžiček“, ale také do striktně limitovaného stropu výrobních nákladů. V takové kategorii se příliš neliší výrobky velkých nadnárodních koncernů od „no name“ produkce z jihovýchodní Asie, protože za sympatickou cenu nutně zaplatíme řadou kompromisů. Hlavně specializované značky s těžištěm katalogu ve velkých hifi komponentech si však bez větších problémů vystačí i s omezeným prostorem. Za zvukovou kvalitu je samozřejmě třeba zaplatit, ale pak také bohatá výbava nezřídka překvapí. Od kompaktního komponentu přeci jenom každý tolik neočekává.

Různé cesty k tvrdému napětí 

Mezi největší „cvalíky“ v domácích aparaturách patří ve většině případů integrované zesilovače. Proč tomu tak je? Největší nároky na prostor uvnitř šasi mají obvykle síťové transformátory napájecích zdrojů, které energií zásobují především koncové (výkonové) stupně, a chladiče, jež musí z aktivních prvků těchto koncových stupňů odvést balastní teplo. Klasický transformátor (v provedení EI) však může v napájecím zdroji vystřídat transformátor toroidní, kompaktnější a výkonnější, s nízkými rozptylovými toky, jež tolik neruší obvody v okolí, ale současně i dražší. Další možností je využití takzvaného spínaného zdroje (ten poznáme snadno podle širokého rozpětí pracovních napětí od 110 do 240 V, uvedeného vzadu u zásuvky pro napájecí šňůru), který je malý, protože nepotřebuje transformátor a problémy, s nimiž se potýkaly jeho starší generace, už patří dlouho minulosti. A některé značky, namátkou vídeňský Pro-Ject, si u svého „mikro highendu“ mohou dovolit skříňky rozměrů opravdu miniaturních, protože o napájení se starají externí síťové adaptéry.

Efektivní formy chlazení

Podmínkou pro správnou funkci zesilovače nemusí být ani velký chladič, protože u komponentů s menší bází se většinou předpokládá, že skončí v menší místnosti (kupříkladu v pracovně) a málokdo si uvědomí, že i ve větším pokoji pro hlasitou reprodukci postačuje výkon, který v jednom kanále nepřevýší deset wattů (výkonová rezerva pokrývá jen ojedinělé dynamické špičky hudebního signálu). Tepelnou kapacitu chladičů tak není nutné nijak předimenzovávat, navíc jednoduché a také oblíbené řešení představuje robustní skříňka z kovového profilu (leckdy přímo z litého kovu), jež chladičům s odvodem tepla výrazně pomáhá, pokud je rovnou nesupluje. Ostatní obvody na deskách plošných spojů už vykazují nároky na místo nepoměrně menší, mnohdy vypomůže jejich osazení miniaturními součástkami SMD automatizovanou metodou povrchové montáže; výkonové tranzistory končí pevně přišroubované na hliníkových chladicích profilech, případně rovnou ke kovovému šasi skříňky.

O design jde „až“ v první řadě

Zdroje hudebního signálu svými rozměry víceméně limitují jen CD mechanika (pokud je „přítomna“), u níž většinou „šuplík“ podavače disků nahrazuje úzká štěrbin slotu, velký několikařádkový displej, který musí optimálně zobrazovat všechny potřebné infromace v dobře čitelných znacích, a v neposlední řadě řadě dostatek prostoru pro všechny přípojky či anténky bezdrátových rozhraní na zadním panelu.  Když odkrytujeme leckterý stereofonní receiver, tedy zesilovač s nejčastěji dvourozsahovým AM/FM (resp. FM/DAB) tunerem, zjistíme, že uvnitř se jedná o běžný dvoukanálový zesilovač, doplněný modulem tuneru, který je zřídka větší než krabička od zápalek. Ale nemusíme chodit tak daleko, třeba kapesní D/A převodníky se sluchátkovými zesilovači, o nichž rubrika AUDIO + VIDEO informovala loni v červencovém čísle, se vejdou do těla USB donglu. Tahle audio technika má ale ještě jeden společný znak. Ne nadarmo známé lidové rčení praví – co je malé, to je hezké. Prakticky bez výjimky se jedná o moderní designové kousky a kromě „technické“ černé se stále častěji dostávají ke slovu bílá i červená, případně jejich barevné kombinace, na něž nedá dopustit nejenom většina bytových architektů.  

SHOUT: Specializované značky s těžištěm katalogu ve velkých hifi komponentech si bez větších problémů vystačí i s omezeným prostorem.

Advance Acoustic AX 1 (18 990 Kč)

Základní kámen nejmladší řady Stream z katalogu francouzské značky, který se vyrábí v černém nebo bíléím provedení, představuje integrovaný zesilovač AX 1, jehož napájecí zdroj se opírá o naddimenzovaný toroidní transformátor (350 VA), se kterým může diskrétně osazený koncový stupeň dodávat trvale výstupní výkon až 2x 45 W (8 Ω). Konektivita je už této značky tradičně široká a zahrnuje vstupy analogové i digitální (D/A převodník je osazený obvodem Wolfson WM8740). Vypíchnout je třeba vstup Phono pro gramofony s MM přenoskou, dva sluchátkové výstupy a především dvě přípojky symetrické (vstup a výstup z předzesilovače), s nimiž se AX 1 blíží highendovému světu. Cena odpovídá zvukové kvalitě i bohatší výbavě.

šířka 23 cm, výška 13,3 cm, hloubka 32,5 cm, hmotnost 6,1 kg

Advance Acoustic UX 1 (25 990 Kč)

Lednovou novinkou francouzské značky z řady Stream je streamer s CD mechanikou a tunerem FM/DAB(+), který na sestavu optimálně doplní zesilovač AX 1. Oba komponenty jsou proto designově vyladěné a dostupné jsou černé i bílé provedení. „Srdce“ zapojení tvoří D/A převodník se špičkovým japonským obvodem Asahi Kasei AK4490 a technologií Velvet Sound, který si poradí víceméně s libovolným formátem, vzorkovacím kmitočtem i bitovou hloubkou (včetně nativního přehrávání DSD). Internet nabízí poslech rádií i přímou podporu účtů streamovacích služeb (Tidal, Spotify ad.). Z bezdrátových rozhraní se nabízejí wifi, Bluetooth a pro majitele techniky Apple i AirPlay. Konektivita je nadprůměrná. Ke stabilnějšímu připojení k síti po kabelu slouží ethernetový vstup LAN. Komfortní ovládání zajišťuje aplikace pro chytré telefony či tablety. 

šířka 23 cm, výška 13 cm, hloubka 29 cm, hmotnost 3,8 kg

Cambridge Audio One (11 990 Kč)

„All-in-one“ systém anglické značky s CD mechanikou, u něhož lze vybírat skříňku ze dvou barev silného autolaku (černé nebo bílé), vyhovuje starší generaci, které nad cédéčky nezlomila hůl. Dalším zdroje signálu je dvourozsahový FM/DAB tuner, ale díky D/A převodníku s obvodem Wolfson WM8728 konektivita nabízí vedle dvou digitálních vstupů i port USB typu B, jehož prostřednictvím lze přehrát hudbu z PC ve všech distribučních formátech včetně FLACu. Napájecí zdroj má zázemí velkého toroidního transformátoru a zesilovač nabízí výstupní výkon jen

2x 30 W (8 Ω), ale s diskrétně osazeným koncovým stupněm je hodně povedený a zaslouží si pečlivější výběr reproduktorových soustav. Samozřejmostí je sluchátkový výstup. Výbava obsahuje velký dálkový ovladač.

šířka 23 cm, výška 11,2 cm, hloubka 29,5 cm, hmotnost 4,6 kg

Cambridge Audio Minx Xi (13 990 Kč)

Audio systém, který se vyrábí v černé i bílé verzi, ve své kategorii zvítězil v letech 2014 a 2015 opakovaně ve výroční anketě britského měsíčníku What Hi-Fi? CD mechaniku zde už vystřídal streamer, který umožňuje poslech hudby z domácí sítě (PC, datové úložiště NAS) a samozřejmě z internetu, kde se kromě nepočítaných rádií nabízí i přímá podpora účtů síťové služby Spotify. Porty USB typu A jsou k dispozici dokonce tři, z nichž jeden konstruktéři vyhradili pro přibalený Bluetooth adaptér BT100 (samostatně stojí 2 990 Kč). D/A převodník je osazený obvodem Wolfson WM8728. Napájecí zdroj má k dispozici menší toroidní transformátor a zrcadlově uspořádané výkonové zesilovače si nezadají s provedením u „stolních“ zesilovačů, výstupní výkon 2x 40 W (8 Ω) pro menší místnost postačuje. Zvuk nabízí čistý a muzikální. 

šířka 27 cm, výška 9 cm, hloubka 28,5 cm, hmotnost 5,8 kg

(rezerva – vzhledem k tradiční inzerci sem už TEACy asi nevlezou) 

TEAC AI-301DA (14 990 Kč)

Kompaktní integrovaný zesilovač japonské značky, který se vyrábí v černém anebo stříbřitém provedení, za malou výšku celokovového šasi vděčí odrušenému spínanému zdroji, který má místo transformátoru menší tlumivku. S výstupním výkonem 2x 30 W (8 Ω) potřebuje pečlivý výběr citlivějších reprosoustav, ale třeba do pracovny vyhoví. Mezi přípojkami nechybí ani digitální, takže zapojení se neobejde bez D/A převodníku s obvodem Burr Brown PCM1795. Flexibilitu zesilovače zvyšuje bezdrátové rozhraní Bluetooth, které vedle běžných kodeků podporuje i aptX, ale klíčový je port USB typu B, umožňující připojení PC, jemuž poslouží coby vynikající „zvuková periferie“. Přípojky pamatují i na aktivní subwoofer pro posílení basů. Pochvalu si zaslouží povedený sluchátkový výstup.

šířka 21,5 cm, výška 6,1 cm, hloubka 25,4 cm, hmotnost 2,1 kg

TEAC PD-301DAB (12 990 Kč)

S CD přehrávačem rozšířeným o dvourozsahový FM/DAB tuner japonská značka počítá do tandemu s integrovaným zesilovačem AI-301DA, s nímž ho spojují i celokovové šasi, obdobný design a dvě barevná provedení. Centrální CD mechanika je vybavená štěrbinovým slotem, u něhož odpadají problémy s vibracemi častějších „šuplíkových“ podavačů disků. D/A převodník osazený obvodem Burr Brown PCM5142 lze využít díky čelnímu portu USB typu A i pro přehrávání hudby z paměťových USB flashek (formáty se však omezují na MP3, WMA, AAC a WAV), ale dvojice digitálních výstupů umožňuje využít kvalitní CD mechaniku jen v roli transportu dat. Odstup signálu od šumu vylepšuje napájení z externího síťového adaptéru.

šířka 21,5 cm, výška 6,1 cm, hloubka 23,2 cm, hmotnost 2,1 kg

Text: Pavel Víšek

 

(Navštíveno 88krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Hodnocení k článku

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Loading...

Tagy



Související články