ZEMĚŽLUČ

Rubrika:  Recenze, publikováno: 07.02.2020
ZEMĚŽLUČ

Titul: Kolik a komu?

Vydavatel: PHR RECORDS

Total time: 50:05

Žánr: PUNK ROCK

Hodnocení alba

Jak napsat něco „objevného“ o nové desce skupiny, která existuje nepřetržitě už od roku 1986 a zůstává neochvějně věrná syrovému punkovému nářezu? Snaha o to představuje svým způsobem příslovečnou kvadraturu kruhu, protože samotná Zeměžluč už dávno, pradávno rezignovala na nějaké větší hledačství byť i jen v rámci zvoleného žánru, natož mimo něj.

Jenže na druhou stranu tady ono inovátorství zřejmě nikdo nečeká, protože tahle formace je v tom „svém“ rajonu pomyslným šerifem. Opravdovou jistotou, ztělesněním poctivosti, rebelantské upřímnosti a opravdové punkové kvality v nekomerčním hávu. V zase lehce obměněné sestavě, do níž se vrátil bubeník Sam Jr. (Aleš Frýbort), kapela neúnavně vedená zpívajícím basistou Pavlem „Šotym“ Zachovalem servíruje přesně to, co se po ní žádá. Zeměžluč, toť žádné vyměklosti, žádný špatně maskovaný pop. Ani omylem! Také Kolik a komu? je samozřejmě jedovatá agresivní jízda, úderné vypalovačky především v duchu druhé vlny britského punku vzedmuté začátkem 80. let. Což ale nevylučuje ani občasné uplatnění navýsost chytlavých melodických nápadů (Mám pocit, Slovo, Kde jsi nebo patrně nejhitovější kousek Jdi!).

Stejnou samozřejmostí u této brněnské skvadry zůstává důraz na sdělení. Zeměžluč na albu nesmlouvavě tepe do všeobecné úplatnosti a obecně morálního úpadku, do všech, co vlastní problémy svalují na druhé a nostalgicky vzpomínají na komunistický režim, do manipulátorů, do stoupenců hnědé i rudé totality atd. Je v tom mocná porce vzteku a jedovatosti, nikoliv však rezignace a beznaděj. Kdo postoje a názory Šotyho a spol. zná, nejspíš nebude překvapen ani zařazením jedné coververze, totiž slavného folkového – v tomto případě pochopitelně náležitě přibroušeného – protestsongu Petea Seegera Sag mir wo die Blumen sind.

Jediná vážná kritika může směřovat k obalu CD. Textová příloha v bookletu jinak krásného digipacku je totiž bez lupy nečitelná, grafik svoji práci zoufale nezvládl. Nelze proto než doporučit možná raději LP, které také vyšlo a na něm to snad bude v tomto ohledu v pořádku.

3,5/5

Petr Korál

(Navštíveno 174krát, z toho 1krát dnes)
0