WWW

Rubrika:  Recenze, publikováno: 02.11.2018
WWW

Titul: Neutopíš se dvakrát v téže řece

Vydavatel: BIGGBOSS

Total time: 39:05

Žánr: RAP/ALTERNATIVA

Hodnocení alba

Občas je legrační sledovat, jak se někteří lidé, část novinářů nevyjímaje, pořád tvrdošíjně snaží naprosto nezaměnitelné těleso WWW vecpat do hiphopové škatulky. Ano, jasně, kdysi patřilo k tuzemským průkopníkům žánru, jenže to se psaly hluboké devadesáté roky minulého století. Už od vydání albové prvotiny Neurobeat (2006) mají WWW se skutečným hip hopem společné (vzato hodně do extrému) vlastně jen rapování a beaty ústřední postavy souboru, tedy Ondřeje „Sifona“ Anděry, a pomyslně daleko svobodněji se jim dýchá, když jim nasadíte třeba neurčitou a tudíž nezatěžující ohlávku alternativní hudby. Maximálně snad lze přijmout termín abstraktní hip hop, ale to už je zbytečné slovíčkaření. Na pulzující taneční parket každopádně mají i se svým čtvrtým řadovým albem zhruba tak blízko, jako prezidentem čerstvě oceněný Michal David k intelektuálnímu umění. Tedy po čertech daleko… Na druhou stranu v diskografii „novodobých“ WWW je tento počin dosud posluchačsky nejvstřícnější. Rozumějte nejmelodičtější a nejpísničkovější v tradičním smyslu. Přitom pořád zcela neotřelý a nejen zvukově vynalézavý – a pro skupinu typické náročnější, nervně zneklidňující potemnělé skladby pochopitelně ani tady nechybějí (zmiňme přinejmenším vynikající Letadla, ovšem nejsou v tomto směru jediná).

Co naopak zůstává neochvějnou jistotou, to jsou složitě šifrované a zároveň odzbrojujícím způsobem hravé texty Lubomíra Typlta, který se opět postaral i o obal (výtvarně neméně fascinující). Je radost vnímat, jak mu nevysychá studna poetické invence, jak se nadále laská se slovy, jejich vícevýznamovostí a obrazotvorností, speciálně při jejich neočekávaném spojení, a jak si to s gustem užívá. Není až tak podstatné, jestli pochopíte pravé poselství jednotlivých písní – nechte se prostě unášet na mohutných vlnách vzrušující imaginace. V případě WWW je to opravdu jedinečné dobrodružství.

Neutopíš se dvakrát v téže řece je jednoduše skvělá deska, jakých moc nevychází ani v rámci celé kontinentální hudební scény. A z toho našeho malého českého rybníčku podobné skvosty už tuplem hned tak nevylovíte.

4,5/5

Petr Korál

(Navštíveno 244krát, z toho 1krát dnes)
0