VENKYHESSKU

Rubrika:  Recenze, publikováno: 21.02.2019
VENKYHESSKU

Titul: Obrázky z Království

Vydavatel: VLASTNÍ NÁKLAD

Total time: 47:39

Žánr: ALTERNATIVA

Hodnocení alba

Pod nickem Venkyhessku se ukrývá Slávek Neuhöfer, zpěvák a houslista teplických Aku-Aku. Tohle je jeho už druhé sólové album – to první, nazvané pouze Venkyhessku, vyšlo v roce 2014. A hned na úvod novinky provádí pomyslný test posluchačské odolnosti, protože první, instrumentální skladba Olgoj Chorchoj má více než 10 minut. Ale kdo v této náročné zkoušce obstojí, dál už to má po zásluze o něco snažší…

Neuhöfer, který je s jedinou převzatou výjimkou autorem veškeré hudby a textů (polovinu desky však tvoří instrumentálky), používá housle nesmírně vynalézavě a ve zdravém smyslu netradičně. Často je vrství přes sebe a jejich zvuk různě moduluje, tudíž zdánlivě nepřekvapivý instrument tu zní nečekaně rozmanitě a nejednou zcela nehouslově, spíš jako regulérní elektrická kytara. Kromě houslí ale doplňkově využívá také elektroniku a ve dvou věcech upotřebil piano.

A jak to tedy zní jako celek? Na každý pád zajímavě a pestře. Jasně, že Neuhöfer nijak „nezapírá“ svoji lásku ke King Crimson a obecně progresivnímu rocku a alternativní hudbě, ale činí tak nanejvýš rozmanitým způsobem. Například Píseň pro Janchow je krásná, jemná melodická písnička, zatímco Transsib je nasáklá industrialem a experimentální elektronickou muzikou, v Siestě na vás dýchne závan minimalismu, 51.004942, 14.494991 (Kreuzweg) je podstatě ambientní záležitost a za skladbu Fripposymfonic hovoří už samotný název… Pyramid Song je pak osobitá coververze Radiohead. Prostě „hessky“ nejednoznačná a nelehko uchopitelná deska pro přemýšlivější příjemce, kterým se zajídá běžný, dopředu průhledný mainstream.

3,5/5

Petr Korál

(Navštíveno 87krát, z toho 1krát dnes)
0