TORQUE

Rubrika:  Recenze, publikováno: 28.02.2019
TORQUE

Titul: Torque

Vydavatel: MASCOT RECORDS/BERTUS

Total time: 67:30

Žánr: THRASH/GROOVE METAL

Hodnocení alba

Mezi příběhy, které v posledních měsících hýbou tvrdší rockovou a metalovou scénou, patří rozpad sestavy amerických Machine Head – podle všeho důsledek vztahového vyhoření, ale především přílišného zpanštění jejich lídra Robba Flynna. Do související mozaiky velmi organicky zapadá reedice jediného, eponymního alba formace Torque, které původně vyšlo v roce 1996. Jednalo se o projekt, s nímž zkoušel štěstí kytarista Phil Demmel a další pozůstalí z nedlouho předtím rozpadlé skupiny Vio–Lence. Pamětníkům netřeba připomínat, že na tuto agilní naději kalifornské thrashové scény se v dalších letech nejvíc vzpomínalo právě skrze úspěchy Flynnových Machine Head. Osudově provázaný příběh má aktuální pokračování, které spěje ke comebacku Vio–Lence. Zatím v koncertní podobě, budoucnost nejspíš odhalí víc, každopádně v duchu hesla „všichni kromě Flynna“.

Samotnou desku Torque bude v kontextu toho všeho nejlepší vnímat spíše jako takovou zajímavou kuriozitku. Fanoušky poslech jistě potěší a skalním vyznavačům žánru může užitečně rozšířit portfolio nahrávek, pokud mají dávno oposlouchané desky Sacred Reich, Prong a dalších příbuzných. Celkově se však (s odstupem více než dvou dekád v podstatě stejně jako tehdy v polovině 90. let) ukazuje, že potenciál projektu co do invence i zpracování nepřekročil lehký nadprůměr tohoto hojně rozšířeného stylu a nahrávka zůstává ve stínu prověřených jistot. Na druhé straně lehkou zvědavost a pár otazníků „co by kdyby“ přece jen vyvolá čtveřice v závěru připojených bonusů. Ty původně vznikly pod výmluvným názvem Demo 1997 a přestože jde o zaschlý výhonek a labutí píseň Torque, svou nápaditostí i vyzněním je tento materiál o stupínek silnější než samotné album.

Poznámka pod čarou: již v roce 1995 – z „dějinného“ hlediska tedy prakticky současně – vydala jiná americká thrashová skupina Torque (v tomto případě trojice z Floridy) své rovněž jediné album Measure Of Force, dnes už mimochodem prakticky nedohledatelné v celých širých lánech internetů…

3/5

Michal Husák

(Navštíveno 55krát, z toho 1krát dnes)
0