SHINING

Rubrika:  Recenze, publikováno: 11.11.2015
SHINING

Titul: International Blackjazz Society

Vydavatel: SPINEFARM

Total time: 39:15

Žánr: electro/jazz/metal

Hodnocení alba

Avantgardně jazz-metalové uskupení SHINING, vedené v příslušných kruzích čím dál proslulejším saxofonistou Jorgenem Munkebym (který zde ovšem zastává mnohem komplexnější roli frontmana a multiinstrumentalisty) funguje už 16 let, ale velký průlom zažilo až se svým pátým albem Blackjazz (2010). O jak moc stylotvorný okamžik šlo, dokládá i odvozený název novinky, ačkoliv tento materiál ve skutečnosti spíše plynule navazuje na předchozí One One One (2012).

Celý koncept expresivního spojení jazzu, black metalu a prog rocku se tak posunul do nové dimenze – a to (jistěže relativně, přesto v mnohem větší míře) písničkově přístupné. Ani International Blackjazz Society nepostrádá nic z dřívějších vulkanických erupcí á la Shining, až na jednu okolnost – není už tak uhrančivě nekompromisní.

Pro ortodoxnější fanoušky je to možná hořké zjištění, ale kdo není naladěn vyloženě militantně, tu „svou“ muziku na novince stále najde. A především Munkeby jistě dobře věděl, proč si zrovna tímto způsobem otevřel nový manévrovací prostor. Často zaznívá vývojová paralela s The Dillinger Escape Plan, výrazovými prostředky se Shining částečně přibližují Nine Inch Nails. To opravdu není špatná společnost.

Michal Husák

(Navštíveno 189krát, z toho 1krát dnes)
0