Sækədʒəwiːə

Rubrika:  Recenze, publikováno: 15.06.2018
Sækədʒəwiːə

Titul: Temporary Thing + Temporary Thing B-Sides

Vydavatel: VLASTNÍ NÁKLAD

Total time: 36:53 + 13:54

Žánr: ROCK / CROSSOVER

Hodnocení alba

Vydáním aktuálního pětiskladbového EP s bonusy Temporary Thing B-Sides se talentovaná ostravská čtveřice Sækədʒəwiːə ohlíží za svým loňským vídeňským dobrodružstvím. A my je můžeme považovat rovněž za dobrou příležitost ke splnění čestného dluhu vůči samotnému albu Temporary Thing, které bylo primárním plodem natáčení ve studiu Listencareful, patřícím zpěváku Alexovi ze skupiny Lausch.

Abychom hned na úvod vyřešili podstatnou agendu, které se stejně nelze vyhnout… Pozoruhodný název kapely, jenž je téměř nepřepsatelný (nelze vyloučit ani komplikace už jen s prostým zobrazením všech znaků), je podle dostupných pramenů fonetickou transkripcí jména Sacagawea (počesku „Sakadžavíja“), což byla indiánská tlumočnice prospektorů amerického divokého západu v 19. století. Použití takto výlučného a v praxi problematického názvu (o lecčems vypovídá např. název webové domény souboru – prostě „saca.cz“) si osobně vykládám jako určitý postoj, gesto kapely, která chce dát najevo své odhodlání a emoční nasazení navzdory všemu a všem. Z hudby obojí sálá dostatečně zřetelně. 

V principu se jedná o melodický rock s alternativní příchutí, v devadesátých letech se takové poloze říkalo klubová kytarovka a vazby na tehdejší dobu jsou z písniček přinejmenším podprahově cítit rovněž. Nepřeslechnutelná melancholie a silný cit pro dramatično čtveřici táhne do nálady post grunge. Chvílemi to všechno působí maličko přetaženě a afektovaně (další paralela s názvem?), třeba když se frontman Matěj pokládá hned v úvodu do zpěvu titulní písně Temporary Thing tak expresivně, až ho úplně vidíte v pomyslné křeči, kterak ze sebe rve košili i s kusy vlastní kůže.

Ale nechci se nahrávce ani trochu posmívat – spolehlivě je dosažen účel, tedy vybudována silná atmosféra, posluchač přitažen a donucen k soustředění. V rámci nikterak objevného žánru hrají Sækədʒəwiːə pestře, působivě a relativně osobitě. Velice se povedl i přirozeně břitký, dynamický a plný zvuk, který drží album výborně pohromadě v momentech drsných výbojů i lyrických zvolnění, která pro změnu odhalují silné pouto k hluboké rockové prapodstatě. Zdařilý debut.

3,5/5
Michal Husák

 

(Navštíveno 97krát, z toho 1krát dnes)
0