RŮZNÍ INTERPRETI

Rubrika:  Recenze, publikováno: 13.12.2022
RŮZNÍ INTERPRETI

Titul: Známé/neznámé 4

Vydavatel: TOMÁŠ PADEVĚT

Total time: 71:47

Žánr: POP

Hodnocení alba

Čtvrtý díl pozoruhodné ediční řady Známé/neznámé, mapující raritní a často úplně zapomenuté nahrávky z hudebních archivů, tentokrát přináší tvorbu čtyř zpěvaček a čtyř zpěváků. Producent a vydavatel Tomáš Padevět opět objevil písně, které stojí za připomenutí a budou možná překvapením i pro ty, kdo starší českou pop music velmi dobře znají.

Jsou tady třeba tři písně Jiřího Schelingera, pořízené v letech 1972 a 1977, přičemž skladba Akrobat (natočená na začátku Schelingerovy hudební dráhy, se skupinou Faraon) teď vychází poprvé. Bylo by samozřejmé naivní si myslet, že se ze zapomnění může vynořit nějaký nový Holubí dům, ale i tyhle tři nenápadné písničky potěší.

Viktor Sodoma je zastoupen třemi skladbami, z nichž každá je něčím výjimečná. Black Is Black, velký hit španělské skupiny Los Bravos, natočil v roce 1966 s Flamengem. Krátce nato přešel k Matadors, a tak tato nahrávka Československé televize (z pořadu O uchu a sluchu) zůstává jediným svědectvím, jak to rané sestavě Flamenga se Sodomou znělo. Povedená nahrávka.

Píseň Hloupej Honza je rozhodně známější z podání Rebels na desce Šípková Růženka. Jenže hned po jejím natočení se Rebels fakticky rozpadli, Jiří Korn kolem sebe postavil jinak znějící kapelu pod stejným názvem. Další ze tří zpěváků, Josef Plíva, natočil písně znovu v angličtině, ale ještě před vydáním emigroval do Kanady. Takže Sodomova verze pro televizi byla třetí v pořadí a určitě také povedená. Na deskách ani CD dosud nevyšla.

Kuriozitou je skladba Motýlí král. Natočila ji v roce 1974 pro rozhlas skupina Katapult, v níž hrála česká rocková špička – saxofonista Jan Kubík, kytarista Pavel Fořt, baskytarista Vladimír Kulhánek, bubeník Tolja Kohout, zpíval Viktor Sodoma, tehdy ještě v dobré paměti jako rocker z Matadors. Jenže doba rocku nepřála, Sodoma už měl rozjetou popovou dráhu, Kubík s Kulhánkem založili Bohemii, Kohout pak využil název Katapult pro plzeňskou partu Mahagon, kde zpíval Oldřich Říha. Na značku Katapult se ovšem v roce 1976 rozpomněl i Sodoma a natočil pod tímto názvem tři singly. A navíc v té době na kompilaci Gong vyšla písnička Motýlí král (složil ji Jan Kubík). Takže roku 1976 se najednou na deskách objevily nahrávky hned tří různých Katapultů, včetně hitu Půlnoční závodní dráha. Ten originální Katapult teď vychází po skoro padesáti letech a rozhodně stojí za připomenutí.

Také Petr Novák je zastoupen dosti raritní televizní nahrávkou, Bezhlavý rytíř. Vznikla v červnu 1969 a zpěváka kupodivu nedoprovázejí George and Beatovens, ale soubor Mefisto. Z let 1969-1971 pocházejí málo známé rozhlasové nahrávky Waldemara Matušky, v písni Za klobouk si vrásky dej má hlavní slovo Olga Blechová a skupina KTO.

Album dále přináší písně Jitky Zelenkové z let 1971-1975, je mezi nimi například francouzský hit z filmu Muž a žena nebo citlivě podaná píseň Randyho Newmana I Think It’s Gonna Rain Today. Čtyřmi skladbami z archivu brněnského rozhlasu je zastoupena Vlaďka Prachařová, za Slovensko tu je zpěvačka Tatiana Hubinská s třemi písněmi z roku 1969.

4/5

Jaroslav Riedel

(Navštíveno 178krát, z toho 1krát dnes)
0
 

Tagy