REACTION EXTASY TRANCE

Rubrika:  Recenze, publikováno: 23.06.2019
REACTION EXTASY TRANCE

Titul: Silence

Vydavatel: PAŘÁT PRODUCTIONS

Total time: 36:48

Žánr: DOOM METAL

Hodnocení alba

Třinečtí Reaction Extasy Trance (prezentující se též pod zkratkami R.E.T. nebo R-E-T) se po třiceti letech existence rozhodli uzavřít svoji existenci posledním řadovým CD. A natáčení chtěli pojmout „ve velkém stylu“, takže na něj pozvali i některé bývalé členy, aby si zahostovali, včetně nezaměnitelného vokalisty Yarina Sliže. Dobře udělali.

Album, ač přináší s jednou převzatou výjimkou (viz dále) nové skladby, je ale i jinak pomyslnou rekapitulací či shrnutím celých těch tří dekád. Každá skladba je totiž stylově trochu jiná a přináší různé pojetí doom metalu (například pokud jde o tempovou a vokální rozmanitost – hudba R.E.T. se postupně vyvíjela netoliko v tomhle ohledu). A vlastně nejen doom metalu: výtečný úvodní – a jediný česky zpívaný – song Čas je vlastně heavymetalový, neboť s tímto žánrem soubor kdysi začínal. Ovšem i v tomto případě vyzbrojený k přípustnému útoku do posluchačova podvědomí náležitou náladotvorností.

Znamenitých, ba přímo skvělých položek však tato deska obsahuje mnohem víc. Ať už jde o typicky pochmurnou kompozici Beyond Emptiness s podmanivou melodickou linkou, Exitus Corunat Epus se symfonickou-operním nádechem, nebo předělávku žánrových souputníků Dissolving Of Prodigy Luck Of Tears. Ale vlastně všechny písně mají potřebnou monumentalitu a dýchají jakousi tesknou vznešeností. S každým dalším poslechem se vylupují pomyslné nové vrstvy a album takříkajíc roste do krásy.

R.E.T. odehrají poslední dvě vystoupení v červenci na festivalech Barrocko v Třinci a Gothoom na Slovensku a nastane definitivní konec. Nahrávka Silence každopádně představuje důstojný epitaf. Bohužel se tím zároveň loučí poslední skutečně důležitá kapela z kdysi tolik významné severomoravské doomové líhně, která v 90. letech do tuzemské tvrdé muziky přinesla vskutku převratné impulsy. Love History, Vacuum, Hypnotic Scenery, Euthanasia, Greedy Invalid nebo již zmiňovaní Dissolving Of Prodigy to už mají také za sebou a Silent Stream Of Godless, Endless nebo Dying Passion již dávno vykročili zcela odlišným (ale každá bezesporu také zajímavým) hudebním směrem.

4/5

Petr Korál

(Navštíveno 189krát, z toho 1krát dnes)
0