MARTIN KRATOCHVÍL & FRIENDS

Rubrika:  Recenze, publikováno: 06.05.2018
MARTIN KRATOCHVÍL & FRIENDS

Titul: Happiness

Vydavatel: STUDIO BUDÍKOV

Total time: 59:34 & 67:58

Žánr: WORLD MUSIC

Hodnocení alba

Dvojalbum je výběrem nahrávek, které vznikaly především jako hudební doprovod k sérii cestopisných dokumentů Země kadidlové stezky. Martin Kratochvíl je zkušeným autorem filmové hudby a kdo jeho tvorbu blíže sleduje, dobře ví, jak rozsáhlý archiv si za desetiletí podobné práce vytvořil a kolik silných nápadů se i v této části jeho tvorby dá najít. Nahrávka na prvním disku vznikla během jediné inspirované session a v mnohém zní velmi dobrodružně: klavír Martina Kratochvíla, kytary Tonyho Ackermana, sopránsaxofon Joea Kučery a sitár Bohdana Mikoláška vytvářejí tak trochu svět sám pro sebe. Naladěného posluchače dokáže ten sugestivní proud volných improvizací, ovlivněných orientální hudbou, opravdu vtáhnout.

Druhý disk už působí konvenčněji: převažuje elektrický zvuk, prokomponované kusy byly dodatečně dotvářeny vrstvením nástrojů. V osmnácti skladbách si Kratochvíl často vystačil sám – s klavírem, elektrickým pianem a syntezátory, občas se přidává elektrická kytara Tomáše Boudy. Nechybějí chytlavé nápady (třeba Trisuli s výrazným sopránsaxofonem), najdeme zde ale i všednější pasáže.

Trochu překvapuje, že toto dvojalbum vyšlo tak brzy po velmi zdařilém Kratochvílově CD Siločáry, natočeném v podobné sestavě. Zatímco Siločáry mají ve své koncentrovanosti potenciál zaujmout docela široké publikum, Happiness je náročnější album a obrací se spíš k těm, kdo Kratochvílovu tvorbu pozorně sledují.

Jaroslav Riedel

(Navštíveno 156krát, z toho 1krát dnes)
0