LIBERATE

Rubrika:  Recenze, publikováno: 07.04.2019
LIBERATE

Titul: Malleus maleficarum

Vydavatel: AVIK

Total time: 33:23

Žánr: POWER METAL

Hodnocení alba

Sokolovské septeto Liberate má ve své sestavě i velmi zkušeného bubeníka Pavla Incédy, který prošel partami jako Stres, Propast, Boron, Fourth Face, Dependence nebo Resolution. Zbytek kapely jsou jména širší veřejnosti doposud v podstatě neznámá, ale to se časem může změnit. Protože Liberate mají, soudě podle této nahrávky, nakročeno správným a zajímavým směrem.

Už na jejich prvním albu Truth In Lie (2016) byla jedna skladba v „mrtvém jazyce“, tedy latině. Ale to byl jen takový experiment, zbytek byl v angličtině. Tentokrát je ovšem kompletně vše nazpíváno latinsky! Navíc jde o desku koncepční a jak již název napovídá (leckdo jistě ví, že Malleus maleficarum v češtině znamená Kladivo na čarodějnice a jedná se o stejnojmennou knihu Václava Kaplického), zabývá se inkvizicí a čarodějnickými procesy v 17. století na Šumpersku. A v té latině to prostě zní výborně a takříkajíc stylově.

Po hudební stránce Liberate holdují power metalu s klávesami. Metalu velice přesvědčivému, do života vyzbrojenému nejen instrumentální zručností a pěveckou suverenitou (včetně občasných vícehlasých vokálů, které klidně mohly být upotřebeny ještě hojněji), nýbrž i smyslem pro výrazné, nezřídka zvláštní monumentalitou prodchnuté melodie. Většina skladeb je zdravě chytlavých (Hostia, Inquisitor, Corde Contrito, až popově neodehnatelná Pastor Animarum nebo zřejmě vrchol celého alba, úchvatně „symfonizující“ Magus Magnus), přitom ne vyměklých, jak se v tomto žánrovém ranku často stává.

Celkově hodně příjemné překvapení.

3,5/5

Petr Korál

(Navštíveno 160krát, z toho 1krát dnes)
0