JAKOFAKT?

Rubrika:  Recenze, publikováno: 20.12.2021
JAKOFAKT?

Titul: Nástupiště Svět

Vydavatel: AVIK

Total time: 39:26

Žánr: FOLK PUNK

Hodnocení alba

Šestičlenná formace Jakofakt? je relativně nové jméno na písecké hudební scéně, ale někteří její členové už mají ledacos za sebou. Bubeník Martin Kozák působení v Cock-A-Hoop, Naven nebo 200 zbraní, zpívající kytarista Luděk Kajtman zase ve skupinách Funus Band, Yn Lok Eldev An Lok, Divokej Západ a Pod stolem – a v těch posledních dvou hrál i banjista a kytarista Vlastimil Vitěka. Převážně se tedy věnovali různým podobám punku a pokračují v tom i tady, ovšem opět trochu jinak.

Už nástrojové obsazení souboru, v němž kromě zmíněného banja figurují i housle a akordeon, mnohé napovídá. Jakofakt? ve své tvorbě čerpají podněty mj. z tradiční irské hudby a lehce i z country, nicméně těch inspiračních zdrojů je víc. V podstatě každá na prvním albu přítomná písnička je trochu jiná, od hodně akusticky pojatých až po řízné bigbíťárny, výsledným dojmem však určitě není iritující nesourodost či výrazová neujasněnost.

Ne že by v případě recenzované kolekce šlo o umělecky bůhvíjak zázračný a dech vyrážející počin, Jakofakt? určitě nepřicházejí s ničím závratně překvapivým, natož převratným, leč poslouchá se to dobře. Zejména tehdy, pokud servírují hitůvky, které ihned zalahodí vašim uším a vetřou se vám do mozku, aniž by vám to bylo nepříjemné a zosobňovalo to škaredě násilný vpád. Písně jako Barmanka, Gravitační pole, Prostě dost, Šašek nebo titulní Nástupiště Svět tenhle nenuceně komerční potenciál na každý pád mají. Jsem zvědav, jak s ním kapela do budoucna dokáže naložit.

3/5

Petr Korál

(Navštíveno 155krát, z toho 1krát dnes)
0