ABRAXAS

Rubrika:  Recenze, publikováno: 11.11.2015
ABRAXAS

Titul: Klid

Vydavatel: SUPRAPHON

Total time: 41:38

Žánr: BIGBÍT

Hodnocení alba

Už už se zdálo, že ABRAXAS zůstane jen příjemnou vzpomínkou na divoké koncerty v 80. letech a budou přetrvávat mírné rozpaky nad jeho tvorbou v novém miléniu. Jenže kapela naštěstí přestala chodit s Hlavou v oblacích (2009) a na svižné novince si rozumně naordinovala Klid!.

Nakopnutá příznivým ohlasem na dvojalbum Tribute Abraxas a úspěšnými koncerty nejen kvůli písni Tance čas natočila zřejmě své nejtanečnější album. Při skladbách jako Přísně tajné nebo Černá i bílá je opravdu těžké udržet nohy v klidu. Pro kytaristu a skladatele Slávka Jandu je bigbítové sáčko trochu těsné. Během své kariéry koketoval s funky, hard rockem, diskem, art rockem, punkem, latinou a spoustou dalších hudebních vlivů

Na novince nechybí ani typické rockové blbůstky typu Hoď mi kost nebo kytarová instrumentálka Veselá jízda a v tomhle koktejlu hudebních chutí je většina věcí na svém místě, včetně zpěvu Miroslava Imricha. Abraxas zní relativně moderně, více než v minulosti pracuje s atmosférou písní a nesnaží se křečovitě zaujmout za každou cenu. Asi proto natočil album, které má sice daleko k originalitě Boxu a Manéže, ale kapela se za něj rozhodně nemusí stydět.

Roman Jireš (ČTK)

(Navštíveno 245krát, z toho 1krát dnes)
0