A BUDE HŮŘ

Rubrika:  Recenze, publikováno: 17.09.2018
A BUDE HŮŘ

Titul: Strana B

Vydavatel: VLASTNÍ NÁKLAD

Total time: 35:58

Žánr: UNDERPUNK

Hodnocení alba

Pražské sdružení A bude hůř už od roku 1992 bez přestávky hrne svůj „underpunk“, tedy jednoduchý (někdy snad až moc jednoduchý) a přímočarý punk rock s texty zpěváka Kapra, které vycházejí z tradic syrové poetiky českého (nejen) předlistopadového undergroundu. A nejinak je tomu i na v pořadí již šestém řadovém albu.

Třeba při poslechu písně Problitý století si člověk opět nemůže nevzpomenout zejména na syrový styl psaní spisovatele Jana Pelce, jehož kultovní románová reflexe někdejšího „androše“ ostatně kdysi dala kapele název: „Jsme brzdou pokroku na cestě do nebe / a s rukou v rozkroku myslíme na sebe / Do ráje nedojdem i kdybychom běželi / jsme zas jeden velký sen s hlavou ve vlastní prdeli / Snad možná za pár let se pohnem dopředu / s ledy se prolomí bariéry národů / Budoucnost zastaví kruh blbé nálady / nikdo se nedoví, že si srali na hlavy…“

Vzhledem ke zmiňované hudební nekomplikovanosti u téhle skupiny vždycky šlo hlavně o riffy, nosné melodické nápady, a v tomto směru je nová deska takříkajíc nahoru dolů. Některé songy jsou poměrně výrazné (Hořím, Problitý století, Game Over, rychlé vypalovačky tak trochu v duchu N.V.Ú. Ecce Homo a Jsme stejný krve a zejména pak patrně nejchytlavější The RetroSong), jiné mnohem tuctovější, ale úhrnem lze říct, že převažují ty zdařilejší. A to je prima a není to zas tak málo, jak by se někomu mohlo zdát. Třeba bude hůř, nicméně již čtvrt století to u téhle kapely tak nevypadá. Nebo aspoň zatím ne.

3/5

Petr Korál

(Navštíveno 237krát, z toho 1krát dnes)
0